Ahlak ve Zeka İlişkisi « Samsun Star Haber

22 Nisan 2021 - 22:33

Ahlak ve Zeka İlişkisi

Ahlak ve Zeka İlişkisi
Son Güncelleme :

02 Ağustos 2020 - 19:36

Dr. Anooshirvan Miandji

Adı ve Soyadı Anuşirvan Miyancı şeklinde okunan yazar…

İran Azeri Türkü ve Terbizli’dir. Hz. Şemsin ve Behrengi’nin hemşerisi olduğunu söyleyenler de vardır. 1995 yılından bu yana Ankara’da yaşamaktadır. Eczacılık okumuş, Farmasötik kimya uzmanlığını birincilikle bitirmiştir. Şu anda Felsefe Bölümü Bilim Tarihinde doktora yapmaktadır. 2016-2018 yılları arasında Oxford Üniversitesinde Bilim Felsefesi, Eleştirel Düşünme ve Bilgi Teorisi üzerine eğitim almıştır.

Neyse konumuz Anurşirvan Miyancı değil onun bir yazısı. Sizlerle de paylaşmak istedim…

”Washington Post’un haberine göre, araştırmacılar tarafından yapılan bir deney, dürüstlük ve zeka arasındaki bağı ortaya koydu. Araştırma şöyle:

Kapalı bir kabine alınan kişilerden, tek başlarınayken zar atmaları ve dışarı çıkınca zarın sonucunu söylemeleri istendi. Zar atan kişilere, zarın üzerinde yazan sayı kadar para verileceği söylendi. 1 atanlara 2.5 dolar verilirken, 2 atanlara 5, 6 atanlara ise 15 dolar verilecekti.

Deneye katılanlar böylece zarın sonucuyla ilgili yalan söylemeye teşvik edilirken, böylesi bir durumda kimin yalan söyleyeceği tespit edilmeye çalışıldı.

Çıkan sonuçlara göre zeki insanlar doğru sonucu söylemeye daha meyilli olurken, dürüstlüğün ekonomik duruma, kişilerin çalışıp çalışmamasına, dindar olup olmamalarına bağlı olmadığı görüldü.

Kişilerin kendi dürüstlüklerine dair söyledikleri şeylerin de önemli olmadığı belirtilirken, kadınlar ve erkekler arasında da dürüstlük farkı olmadığı aktarıldı.

Düşük zekâlıların yalan söylemeye daha meyilli olduklarını belirten araştırmacılar, zeki insanların daha şüpheci olmaları sebebiyle yalan söylememeyi tercih ediyor olabileceğini öne sürdü.

Zeki insan ahlak dışı bir etkinlik yaptığında eninde sonunda bunun bedelini ödeyeceğini biliyor, bedelini ödemezse bile vicdanı onun peşini bırakmayacağını ve sonunda astarı yüzünü geçeceğini biliyor. Zeki insanlar bir olaya girmeden, nasıl yan etkileri olabileceğini nasıl sonuçlar verebileceğini düşünebilecek ön görüye sahiptirler. Aptal insanlar ise, öngörüde bulunamıyor, kendine güveniyor (cahil cesareti) ve köylü kurnazlığına başvurarak, kazanacağını düşünüyor. Ancak zeki olmadığı için bir veya birden fazla parametreyi gözden kaçırıyor ve yakayı ele veriyor.

Burada ilave etmem gereken çok kritik bir ayraç var; biz toplum olarak “zeki” kelimesini doğru kullanmıyoruz, kendi çıkarları için başkaları kullanan veya ihtiraslı insanları zeki ve başarılı olarak tanımlıyoruz ama bu doğru değil bunlar aslında “hayduttur”.

Bir alman bir profesörün tespiti Türkiye’deki iş adamları ile bizim iş adamları arasında şöyle bir ayrım var diyerek:

– Sizden 10 kişi işe atılırken ertesi gün zengin olmak için uğraşır, 9 u batar ama 1 i başarır, borçta olan/hapsi boylayan o 9 u gözünüz görmez ama başaran o 1 i övüp durursunuz.

– Bizde 10 kişi işe atılırken 10 sene sonra başarılı olmak için plan yapar, ve 10 sene sonra 9 u başarırken 1 i başarısız olur, ki siz ya görmezsiniz ( o kadar bekleyip görecek kadar sabırlı değilsiniz) yada başarısız olan 1 kişiye odaklanırsınız.

Sevgili okuyucu, bilim en büyük ahlaktır, çünkü bir şeyi ölçerken olduğu gibi yazmalısın.

Siz evreni ne sandınız, düzmece mi? 1.7 milyar km ötede saturn’e uydu göndermeyi oyun mu sandınız, onu oraya gönderen matematikçiler ve bilim insanları (nasa) bilin ki evreni olduğu gibi görmek, ölçmek ve uygulamak için, zekalarının son sınırını zorlamaktadırlar. önce bilgi ile ilişkimizi düzeltmeliyiz, yoksa bilgi bize uğramaz.

Çünkü: Belirsizlik bilgisizliğin diğer halidir.”

Sevgi ile kalın…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Elif ACAR 6 Ağustos 2020 / 13:19 Cevapla

Kaleminize sağlık Umut bey… Toplumsal bakış açımıza da değinerek çok güzel bir yazı yazmışsınız… Ortaya çıkan ironileri de ele aldığımızda; ilmin, bilginin ne denli önemli olduğu ve medeniyetin topluma kazandırdıklarını görmemek mümkün değil… Tebrik ederim 👏

Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News