Amaç Nereye Götürür? « Samsun Star Haber

7 Temmuz 2022 - 08:46

Amaç Nereye Götürür?

Sebebin içerdiği sondur erek.

Amaç Nereye Götürür?
Son Güncelleme :

22 Ekim 2020 - 15:34

Erek – Amaç – Gaye

Yaşamımızda bu kelime ne kadar var? Sadece belli dönemlerde mi? Kişisel mi olmalı, kurumsal mı, toplumsal mı? Düşündüğün hedefi toplumsal ya da kurumsal hale getirebilir miyiz? İnsanları belirli bir amaç etrafında toplamak ve bir noktaya odaklamak mümkün mü?

Sebebin içerdiği sondur erek.
Tam tanımı şu şekilde; “gerçekleştirilmek üzere tasarlanan, ardından koşulan, ulaşılmak, erişilmek istenilen şey.” Bu sadece tanım, içi dolu dolu aslında. Ya da dolu dolu olmalı her insan için aslında…

Devam edelim, günlük yaşantılarımız içerisinde büyümeyi ve gelişmeyi kesinlikle deneyimliyoruz ve günlük yaşam döngüsünde savrulup duruyoruz. Mesele şu ki, çoğu zaman geçici olarak yaşıyoruz, günü kurtarıyoruz. Yaşamınızı bilerek tasarladığınızda, eylemleriniz, kendinizle ilgili nasıl ve ne düşündüğünüz ile uyumlu olacaktır.

Kişi kendisini tanıdığında, keşfettiğinde “bu bilgilerimle neleri gerçekleştirebilirim?” demelidir. Kişiler destekledikleri ilkeleri, başarılı olmanın yollarını ve sonucunda sebeplerini, birlikte hareket etmeyi seçtikleri insanları ve uydukları değerleri oluştururlar. Hiçbir şey kendiliğinden kimseye gelmez. Sadece çalışarak, sabrederek ve tekrar çalışarak istediğimizi alabilir başarılı olabiliriz.

Birliktelik bir amaç etrafında sağlanabildiyse artık grupta her birey katkıda bulunur ve bu yapı herkesin katılımını teşvik eder.

İyi bir örnek; Kennedy NASA ziyareti sırasında elinde süpürge ile duran bir adama:

  • Sen burada ne yapıyorsun? diye sorar, ve temizlikçi ona:
  • Ay’a adam gönderilmesine yardımcı oluyorum efendim diye cevap verir.

İşte bu kültüre sahip kurumlar çalışanlarının tamamını aynı amaç için yönlendirebildiği sürece fark yaratmaya başlıyor ve bu durdurulamaz bir enerji ve güç üretmelerine sebep oluyor. Amaç – Erek – Gaye belirlemek ve herkesi bunun etrafında toplayıp sonucuna inanarak yol almak… Güç budur işte…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News