Amerika Katil Katil…* « Samsun Star Haber

7 Temmuz 2022 - 08:43

Amerika Katil Katil…*

Amerika Katil Katil…*
Son Güncelleme :

07 Haziran 2020 - 14:49

Bizim koca reis, Erdal Ünal, özel whatsapp mesajlarını deşifre etmiş bu sayfalarda, iyi de etmiş. Irkçılık temalı bir film önermiştim; “Django Unchained”. Tam da bugünlerde abd’nin ırkçılık karşıtı gösterilerle çalkalanıyor oluşu da denk gelmiş oldu.

ABD’deki dozu gittikçe artan bu ırkçılık karşıtı gösterilerin yapay olduğu çok açık. George Floyd polis tarafından öldürülen ilk siyah değil abd’de. Peki bu kadar gürültü niye?

Aslolan şu; Covid-19’dan ötürü ABD’de işsiz sayısı toplamda 40 milyonu geçti. Dünya imparatorluğu gibi gösterilen ülkede açlık ve yoksulluk çok ciddi bir toplumsal sorun. İnsanlar hastane kapılarında ölüyorlar. Sosyal devlet anlayışı hak getire. Bunun yanında Covid-19’a bağlı ölüm ise 120 bine yaklaştı ve 2 milyona yakın hasta var. Bunlar da istatistiklere yansımış rakamlar. Kimi abd’li gazeteciler gerçeğin bundan daha kötü olduğunu söylüyorlar. Covid-19’un en sert yaşandığı ülke şüphesiz Amerika.

Toplumun tamamının gündemi son bir haftadır ne Covid-19, ne işsizlik, ne yoksulluk. Varsa yoksa ırkçılık. Ne oldu da bir anda hümanist kesildiler ki? Elbette ortadaki hümanizm filan değil, tipik bir batı ikiyüzlülüğü. Gerçek gündemin üzerinin örtülmesi tam da Trump’ın arayıp bulamadığı şey. Beş ay sonra (Kasım 2020) yapılacak seçimlerde belki bir iki puan daha fazla alırım diyen Demokratlar da bu işi körükleyen diğer taraf. Anlayacağınız her iki tarafın da işine geliyor bu ikiyüzlülük hali.

Zaten samimi olsalardı tarihleriyle yüzleşirlerdi ilk önce. Bunların kafatasçılık tarihi kıtanın keşfi ile eşzamanlıdır. 1500’lü yıllarda Avrupa’nın tamamının nüfusu 90 milyon iken aynı yıllarda Amerika Kıtası’nda 120 milyon yerli vardı. Şu an 5 milyon kızılderili ya var ya yok. Yeryüzünün gördüğü en büyük soykırımlardan birisidir Kızılderili katliamı.

Biraz sert olacak ama yazmak zorundayım. Western filmleri ile hep kızılderililerin bu modern (!) batılıların kafa derilerini yüzdüklerini gördük, öğrendik. Olayın aslı şudur: Kıtaya gelen ilk koloniler kızılderililerin kesilmiş kafalarını getirene 5 dolar ödül verirler. Bir süre sonra tüm kamu binaları bu kesilmiş kızılderili kafaları ile dolar. Depolama sorunu yaşayan medeni (!) batılılar artık kafa değil kafa derisini ödül için kafi görürler. Ama muhteşem holywood bunu bize aksi şekilde anlatır hep. Sanatsal illüzyon dedikleri bu olsa gerek…

Bir taraftan Kızılderili katliamı yapan Batı Medeniyeti (!) diğer taraftan yeni buldukları kıtada tarlalarda ve madenlerde çalıştırmak üzere Afrika’dan köle ticaretine de başlamışlardır. İşte bugünkü Afro-Amerika’lılar o kölelerin torunlarıdır. 500 yıl geçmiş ama hala abd’de siyah olmak demek köle olmak demektir.

Özetle, kendisini üstün ırk, diğerlerini alt ırk / köle gibi gören Batı dünyası yüzyıllardır ırkçıdır, faşisttir, kafatasçıdır. Uzun süre de böyle kalacak gibi görünüyorlar. Holywood filmleriyle yapılan şey de günah çıkartmaktan başka bişey değildir.

Ve ayrıca Fransızların Kuzey Afrika’da yaptıklarının ve 2. Dünya Savaşı’nda ölen 65 milyon insanın hesabı bile verilmedi hâlâ… Vietnam, Kamboçya, Afrika… Liste çok uzun. Bunlar da Batı medeniyeti işte…

Haa ben bizim koca reis’e arada “ırkçı” diye takılmaya devam edecek miyim? Elbette edeceğim. Ama duymasın, bizim ırkçımız (!) bile bu faşist batının ilericisinden ileridedir.

*Amerika Katil Katil: Geçtiğimiz günlerde Aşık Mahzuni Şerif’in 20. ölüm yıldönümüydü ve başlıktaki “Amerika Katil Katil” türküsünü 70’li yılların başında yazıp söylemişti. Ne kadar net, açık ve duru söylemiş. Türküyü tekrar dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyor, Mahzuni Şerif’i saygıyla anıyorum.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Erdal ÜNAL 7 Haziran 2020 / 15:03 Cevapla

Eyvallah gardaşım, Bizim Hakkı, ırkçılık insanlık suçudur diyor ve Türk Irkı Sağolsun diye bitiriyorum

Erdal ÜNAL 7 Haziran 2020 / 15:06 Cevapla

Rahmetli ler Mahsuni ve Karakoç (Mihriban türküsünü müellifi) bugünde Abdurrahim Karakoç’un vefat yıldönümü… Mekanları Cennet olsun

Tuncer KESKİN 7 Haziran 2020 / 22:55 Cevapla

Asıl ırkçılığı yapan yüzyıllardır batıdır. Amerika’nın yerlilere yaptıklarını, Kızılderililere yaptıklarını, zencilere yaptıklarını hepimiz biliyoruz. Alman Nazilerin üstün ırk oluşturma mahiyetinde insanların kafataslarını cetvellerle ölçtüğünü, yine üstün ırk oluşturmak için insan çiftlikleri kurduğunu da biliyoruz. Engelli bireylere yaşam hakkı tanımadıklarını da.

Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News