Bakış Açısı - Samsun HaberSamsun Haber

24 Ekim 2020 - 09:04

Bakış Açısı

İnsan kâinatın en mükemmel meyvesi ve neticesidir. Kâinatın bir özeti onda mevcûttur.

Bakış Açısı
Son Güncelleme :

03 Ekim 2020 - 11:10

İnsan kâinatın en mükemmel meyvesi ve neticesidir. Kâinatın bir özeti onda mevcûttur. Çok nazik, nazenin, aciz, tanınması ve keşfedilmesi de bir o kadar sırlıdır. Maddî ve mânevî mükemmel duygu, kabiliyet ve hislerle donatılmıştır. Acaba insanı ve özellikle çocuklarımızı yeterince tanıyabiliyor muyuz? Özellikle biz eğitimciler onların rûh âleminde ne büyük yaralar açtığımızın farkında mıyız? Acaba insana ve çocuklarımıza bakış açımızda bir değişiklik yapabilecek miyiz?Yapılan bir araştırmanın sonuçları bakış açımızı gözden geçirme zarûretimizi zorunlu kıldığını düşünüyorum.

Araştırma şöyle:
İlkokul dördüncü sınıf öğrencileri üzerinde bir “Eğitici Ekib” zekâ testi uygulayacaklarını söylerler. Öğretmenlerden izin isteyerek sınıflara zekâ testini uygularlar.

Test sonuçlarını değerlendirip öğretmenlere sınıflarından dörder tane öğrencinin isimlerini vererek bu öğrencilerin sınıfın en zeki öğrencileri olduklarını söylerler. Yalnız öğretmenlere bu sonuçları öğrencilerine söylememelerini tembihlerler. Bu eğitici ekip yılsonunda tekrar gelip yeni bir değerlendirme yapacaklarını söyleyerek okuldan ayrılırlar.

Bu sonuçlar öğretmenlerde büyük bir şok etkisi yapmıştır. Çünkü ismi veriler öğrenciler sınıfın çok geri seviyesinde görülen öğrenciler olarak bilinmektedir. Bundan sonra tüm sınıflarda isimleri verilen öğrencilerde yılsonuna kadar çok büyük gelişme ve ilerlemeler görülmüştür. Bu olağan üstü duruma öğretmenler de hayret etmişlerdir. Yılsonuna yakın eğitici test ekibi okula gelerek öğretmenlere değişiklik olup olmadığını sorduklarında gelişmeleri öğretmenler heyecanla anlatırlar.

Evet, ekip için gerçeği açıklama zamanı gelmiştir.”Biz sınıflara zekâ testi falan uygulamadık.” derler. “Ancak sınıflarınızdan sıradan seviye altındaki öğrencilerin isimlerini sizlere vermiştik.” diye gerçeği söylerler. İşte acı gerçek ortaya çıkmıştır.Acaba değişen neydi? Herhalde öğretmenlerin bu öğrencilere karşı bakış açısı değil mi?

Bâkî Çimiç

bakicimic52@gmail.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Baki ÇİMİÇ 5 Ekim 2020 / 14:48 Cevapla

Teşekkür ederim Tuncer hocam.

Tuncer KESKİN 5 Ekim 2020 / 14:46 Cevapla

Farkındalık oluşturan ve bakış açımızı gözden geçirmemizi sağlayan çok güzel bir yazı. Kaleminize sağlık Baki Bey. 👏👏👏