Beklentileriniz İle Seçimlerinizi Dengeleyin « Samsun Star Haber

7 Temmuz 2022 - 08:41

Beklentileriniz İle Seçimlerinizi Dengeleyin

Beklentileriniz İle Seçimlerinizi Dengeleyin
Son Güncelleme :

16 Temmuz 2020 - 19:33

Kimine göre hayat, tek başına yürünülen bir yoldur. Kimileri hayatı; eksilten, bölen, çarpan ve sonra topla kendini dedirten işlemler kategorisinde değerlendirir. Bazılarına sorduğunda, ‘derttir’ der, bazıları da ‘gülümsenmeyen gün eksiktir’ vurgusu yaparak cevap verir.

Nerde, nasıl olursak olalım yine de; hayat bana gülmedi, güzel yaşamak bana uğramadı, şans kapımı çalmadı diyerek hayıflandığımız çoktur. Şartlar mutlu etmedikçe, haklı ya da haksız fark etmez sitem ederiz. Hatta canımıza kor ateş düştükçe suçlu bile ararız.

Birde hayellerimiz vardır, uğruna dileklerde bulunduğumuz. Beklentilerimiz vardır yaşamayı arzuladığımız. Her koşulda, her konuda olmayabilir ama beklentilerimizin dengi olan seçimleri ne kadar doğru yapıyoruz? Seçimlerim, beklentilerimi karşılar mı sorusunu kendimize ne sıklıkla soruyoruz? Hayalini kurduğumuz yaşam için doğru kararlar alabiliyor muyuz? Bu hesaplaşmaları dürüstçe zihnimizde ne denli yapıyoruz?

Değerli şairimiz, şiirinin mısralarında;
“…………
Şüphe başlangıçtır, karar nihayet
Zamanı zamana etme şikayet
………..”  (Abdürrahim Karakoç/ Tut Ellerimden)
diyen sözleri ile ne çok haklıydı. Zamanı zamana şikayet etme kısırdöngüsünde oldukça; geçmiş zamanı heba eder, gelecek zamanı görünmez kılarız.

Hayattan beklentilerini, seçimleri ile dengeleyemeyen insanlar her daim hayel kırıklığı ile yüzleşirler, yorulurlar ve yoruldukça bir yere varamamaktan usanırlar. Sonra, mutlu olamayan ve mutluluk paylaşamayan bireyler topluluğu olarak birbirimizi yargılıyoruz. Ya beklenti çıtamızı düşürmeli ya da seçimlerimizi doğru yapmalıyız. Yaşananlar karşısında bazen seçim; sabır göstermek, zamana bırakmak da olabilir. İnanın bu bile bir seçimdir. Yeter ki ne istediğini bil.

Zor süreçlerde dahi, uygun adımlar ile yürüdüğün müddetçe, belki her şey yolunda gitmeyebilir, standartların altındasındır, dört dörtlük değildir sahip oldukların ama hiç değilse kendini mutlu etmekten alıkoymazsın. En azından çok fazla üzülmezsin.

Öyleyse;

Avuçlarım beklentilerim,

Ayaklarım seçimlerim…

Ve dengeleyin….

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Tuncer KESKİN 17 Temmuz 2020 / 13:40 Cevapla

Yine güzel bir konuya değinmişsiniz Elif hanım. Seçimlerimiz ve beklentilerimiz. Ve ikisinin birleştiği yerde bulduğumuz ya da bulamadığımız mutluluk. Bence seçerken beklentilere göre seçmiyoruz. Bu benim görüşüm tabiki. Seçerken o anki hislerimizle hareket ediyoruz. Tabiki seçimin sonunda beklentilerimiz de var. Bununla birlikte beklentilerimiz karşılanmadığında mutluluk katsayımız düşebiliyor. Sonuç olarak da sizin dediğinize geliyoruz. Seçimlerle beklentileri dengelemek gerekiyor. 👏👏👏

Erdal ÜNAL 18 Temmuz 2020 / 18:15 Cevapla

Kaderciysen beklemeye, cesursan yola çıkmaya hazırsındır… Büyük hayalleri olmayanların gelecekleri küçüktür. Hatta “korkak bezirgan ne kar eder ne ziyan” demişler eskiler… Hayal kurmaktan korkmamak lazımdır derim kendi adıma… Baki selamlar… Tebrikler…

Elif ACAR 19 Temmuz 2020 / 23:58 Cevapla

Teşekkür ederim Erdal bey, katılıyorum size hayalsiz ruh ölü gibidir… Yalnız ruh ne olursa olsun dengeyi sever, karışıklığı red eder, o nedenle beklenti ve seçim terazisini elimizden geldiği kadarı ile ama sabırla ama adımlar ile iyi kurmalıyız. Yorumunuz ile kattığınız değer için minnettarım… Saygılarım ile…

Elif ACAR 20 Temmuz 2020 / 00:06 Cevapla

Teşekkür ederim Tuncer bey, yazıyı bir paragraf ile neredeyse özetlemişsiniz… İç benlikte barındırdığımız beklentilerimize ancak uç noktalarda seçim yapmadığımız sürece çok yorulmayız fikrimce. Ben bu teraziye “incir ağacının altında elma aranmaz” gibi bakıyorum. Ne mantık duyguyu, ne de duygu mantığı yenmemeli diyor ve saygılarımı sunuyorum…

Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News