COOL OLMAK « Samsun Star Haber

14 Ağustos 2022 - 23:42

COOL OLMAK

COOL OLMAK
Son Güncelleme :

21 Haziran 2020 - 14:24

Cool kelimesini günlük hayatta sıklıkla kullanıyoruz. Hadi anlamı üzerinde birazcık konuşalım…

Cool kelimesini artık sık sık kullanmaya başladık, hatta dilimize ‘cool olmak’ diye bir kavram çoktan yerleşti bile.

Aslına bakarsanız tam Türkçe karşılığını bulmak biraz zor. Ama yine de cool kelimesi şöyle Türkçeleştiriliyor: ‘Bir tarza sahip olmak’, ‘karizmatik olmak’ ya da ‘havalı olmak’…

Aslında daha iyi anlamak için hadi tarihine bakalım…

Kelimenin kökeni siyahilerden geliyor…

Cool kelimesi ilk önce, siyahi hapishane mahkumlarının tavır ve davranışlarını anlatmak için kullanılmıştır.

Bir mahkumun cool olması demek, gardiyanların baskısına ve eziyetine umursamaz bir kayıtsızlıkla cevap vermesi demektir.

Cool olmak, kendi onurunu korumak için otoriteyi görmezden gelmektir.

Cool kavramı önce hapisanelerden Amerika toplumunun günlük hayatına sıçramış ve bu deyiş zamanla bütün toplumlara yaygınlaşmıştır.

Cool olmanın kökeninde egemen gücün baskısına direnme vardır. Direniş şekli ise, egemen olanın baskısını kayıtsız bir tavırla yok saymaktır.

Cool kavramı, her kuşak tarafından yeniden yorumlandı. Ama kökenindeki isyan anlamını korudu. Zamanla bu anlamına bir de statü boyutu eklendi.

Artık cool olmak; güzel kadından veya yakışıklı erkekten hatta ve hatta zengin ya da güçlü olmaktan bile daha çekici bir özelliktir.

Cool kişiler, cool yerler, cool markalar, cool kentler insanları kendilerine çekiyor.

Siyahi bir mahkumun kendisine yapılan maddi ve manevi her türlü eziyete hiç kılı kıpırdamıyormuş, hiç canı acımıyormuş, hiç ruhu zedelenmiyormuş gibi karşılık vermesinin aslında altında büyük bir isyan ve çaba vardır.

Bir insanın nasıl cool olabilir? Üstelik cool olmak isterken insanın sıradanlaşabilir hatta basitleşebilir. Çünkü bir insanın cool olmak için kendini zorlaması, çaba göstermesi, debelenmesi kendisini aslında o cepheden uzaklaştırır.

Cool olmanın doğasında, hangi işi yaparsa yapsın, insanın o işi “çaba göstermeden” yapması gibi bir sır var.

Cool olmak için insanın önce kendine özgü bir tavrı, bir davranışı ya da bir becerisi olması gerekir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Erdal ÜNAL 22 Haziran 2020 / 12:54 Cevapla

“bohem takılırdık, güldürmecelerimiz olurdu bazan, akşam olunca çoğu zaman hüzün yine, hep hüzün”… Keşke becerebilseydik “cool” olmayı, zulme umarsız durmayı…

Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News