Doktorun Mşından Yapılan Kesintiye Üçüncü Kez İade Kararı « Samsun Star Haber

9 Ağustos 2022 - 12:06

Doktorun Mşından Yapılan Kesintiye Üçüncü Kez İade Kararı

Kahramanmaraş İdare Mahkemesi, pandemi döneminde idari izne ayrılan kanser hastası aile hekimi Arzu Can Emlik’in mşından yapılan kesintinin …

Doktorun Mşından Yapılan Kesintiye Üçüncü Kez İade Kararı
Son Güncelleme :

16 Mayıs 2022 - 10:21

Kahramanmaraş İdare Mahkemesi, pandemi döneminde idari izne ayrılan kanser hastası aile hekimi Arzu Can Emlik’in mşından yapılan kesintinin üçüncü kez iadesine karar verdi.

Kahramanmaraş’ta görevli aile hekimi Arzu Can Emlik, pandemide riskli gruplar arasında yer alanların Cumhurbaşkanlığı genelgesiyle idari izinli sayılmalarının ardından izne ayrıldı ancak 2020 yılı Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında mşından kesinti yapıldı.

Emlik, bunun üzerine İl Sağlık Müdürlüğü’ne başvurarak, kesintinin hukuksuz olduğunu belirtip, mağduriyetinin giderilmesini istedi. Olumsuz yanıt alan doktor Kahramanmaraş İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, Cumhurbaşkanlığı genelgesi kapsamında Emlik’in idari izinli sayılacağı, bu nedenle mşından yapılan kesintinin hukuksuz olduğuna karar verip, kesintilerin iadesine karar verdi.

Bu karardan sonra 2021 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarında Arzu Can Emlik’in mşından yine kesinti yapıldı. Emlik, bunu da yargıya taşıdı ve mahkeme tekrar kesintilerin iadesine karar verdi. Kararların ardından Emlik’e mşından kesilen yaklaşık 32 bin lira iade edilirken, Arzu Can Emlik’in 2021 yılı Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında da mşından kesinti yapıldı. Emlik, 3’üncü kez yargıya başvurdu ve Kahramanmaraş İdare Mahkemesi yine Emlik’i haklı bulup, mşından yapılan kesintinin iadesine karar verdi.

MESLEKTAŞLARIMIZI MAĞDUR EDİYORLAR

Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Tiyekli, Cumhurbaşkanlığı genelgesine rağmen mştan kesinti yapılmasının hukuksuz olduğunu ancak İl Sağlık Müdürlüğü’nün hukuksuzluğu sürdürüp, kesinti yaptığını söyledi.

Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Tiyekli

Bugüne kadar açılan tüm davaların kazanıldığını ve her dava da gerek avukatlık ücreti gerekse de mahkeme masrafı nedeniyle devletin zarara uğratıldığını kaydeden Tiyekli, şunları söyledi:

– Cumhurbaşkanlığı bir kararname çıkardı. Ağır hastalığı olan, kronik hastalığı olan kişilerin pandemi süresince çalışmamasını istedi ve ücretlerinin kesilemeyeceğini açıkça belirtti. Sağlık Bakanlığı buna uymayarak ağır hastalığı olan kişilerin ücretlerinde kesintiye gitti. Biz, sırf Kahramanmaraş’ta 30’a yakın dava açtık ve hepsinde de kazandık. Mahkeme de hepsinde aynısını söyledi,

– “Cumhurbaşkanlığı kararnamesi varsa bu kişinin ücretlerini kesemezsin” dedi ama ısrarla il sağlık müdürlükleri, bu hasta meslektaşlarımızı mağdur etti ve ücretlerini kesme yoluna gitti.

– Ülkede Cumhurbaşkanlığı kararnamesi var ama il sağlık müdürlükleri, Cumhurbaşkanlığı kararnamesini kaba tabirle takmıyor, kendi kafalarına göre uyguluyorlar ve meslektaşlarımızı mağdur ediyorlar. Biz bu konuda ısrarcıyız ve herkes için dava açıp haklarını almaya çalışacağız. Dava açılmadan hekimlerin özlük hakkı verilsin, kaybeden hakları mahkemelerde aramasınlar. ()

Samsun Star Haber (SZC)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News