Dünya Nereye Gidiyor, Biz Ne Yapıyoruz 2 ? - Samsun HaberSamsun Haber

23 Ekim 2020 - 13:34

Dünya Nereye Gidiyor, Biz Ne Yapıyoruz 2 ?

“Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyorum. Volkan olup dönmelisiniz.”

Dünya Nereye Gidiyor, Biz Ne Yapıyoruz 2 ?
Son Güncelleme :

04 Ağustos 2020 - 3:30

Konuyla ilgili bir önceki yazımda dünyada yaşanan gelişmelerden bahsetmiş ve biz gelecekle ilgili neredeyiz ve ne yapmalıyız diye sormuştum. Farkındayım yazıyı yazalı biraz fazla zaman geçti ve konunun devamını getirememiştim.

Evet şimdi konunun devamı niteliğinde bir şeyler yazmaya ancak fırsat bulabildim. Öncelikle yapmamız gereken teknoloji ve bilim alanında gelişmiş olan ülkeleri incelemek, o ülkelere devlet eliyle öğrenciler göndermek yetişmesini sağlamak ve tekrar ülkeye döndüğünde teknolojinin bu öğrenciler sayesinde transferini sağlamaktır. Tıpkı Mustafa Kemal’in Cumhuriyetin ilk yıllarında Avrupa’ya gönderdiği öğrenciler gibi. Hele Atatürk’ün öğrenciler için çektiği telgraftaki sözleri ise unutmak mümkün değildir.

“Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyorum. Volkan olup dönmelisiniz.”

İşte Cumhuriyetin ilk yıllarında Mustafa Kemal’in bu ileri görüşlülüğü sayesinde Avrupa’da öğrenim gören bu gençler vatana döndüklerinde her biri bilimin, sanatın, üretimin, ekonominin öncüsü olmuşlardır. Bu öğrencilerle ilgili bir belgesel de yapılmıştır. İlginizi çekiyorsa aşağıda verdiğim linki inceleyebilirsiniz .

http://kivilcimdanvolkana.com/

Kurtuluş Savaşından galip çıkmış Türk Milletinin en büyük savaşlarından biri de cehalete karşıydı. Hızlı bir kalkınma için Mustafa Kemal’in öncülüğünde birçok girişimler yapılmıştır. Konumuz bu olmadığı için şimdi Cumhuriyet Dönemi yapılan yeniliklere girişimlere, açılan fabrikalara değinmeyeceğim. Değinmemiz gereken konu artık yıl 2020 ve biz dünyada bilim ve teknoloji adına ne üretiyoruz. Dünyaya Türk Patentli hangi ürünleri üretiyoruz, satıyoruz ? Bilim ve teknolojide dünyanın neresindeyiz. Yapmamız gerekenler nedir ?

Yapmamız gerekenler konunun en başında da dediğim gibi bilimi, teknolojiyi, üretimi ülkemize transfer etmekten geçiyor. Bu çok komplike bir konu. İyi bir eğitim sistemi şart. Üniversitelerimiz bilim üretmeli. Ülkeyi yöneten iktidarlar hangi siyasi görüş olursa olsun bilim ve teknoloji adına yapılan tüm çalışmaları desteklemeli ve maddi fon ayırmalıdır. Bununla birlikte yurt dışındaki Türk Bilim insanlarımız her türlü desteklenmeli ve onlara vatanda her türlü imkan sağlanarak ülkeye dönmeleri sağlanmalıdır.

Çağımız artık bilim – teknoloji – uzay çağı. Öyleyse artık hazırı tüketmekten kurtulmalı ve üretmeye başlamalıyız. Ülkede birçok sektör var. Bu sektörleri tek tek saymaya gerek yok. Bilmemiz gereken bu sektörlerin hepsinin ortak bir noktası var. Hepsi de artık teknoloji kullanıyor. Öyleyse yapmamız gereken yazılımlara yönelmeliyiz.

Teknoloji demek yazılım demektir. Mesela bir uçak yaparsın ama o uçağın yazılımını yapamazsan o uçak kaportadan ibarettir. Aselsan  mühendislerini, F16 uçakların yazılımlarını millileştirdiklerini ve bu mühendislerin akıbetlerini eminim ki hepiniz biliyorsunuz.

Yani işin özü üretmekten, kendimizin yapmasından geçiyor. Neler yapılabilir. Çok şey. Bunun için yapacağımız ilk şey ise Türk Milleti olarak birlik olmaktır. Ayrışmak değil. Öncelikle siyasi fikirleri, dünya görüşlerini bir kenara bırakmalıyız. Hepimiz bu toprakların çocuklarıyız. Aynı havayı soluyor, aynı suyu içiyoruz. Emperyalist ülkelerin empozeleriyle ülkemiz yıllarca sağcı, solcu, şuncu, buncu,  dinci, dinsiz vs vs gibi kavramlarla olağanüstü bir zaman kaybetmiştir. Biz kadim bir milletiz. Artık uyuyan dev uyanmalı çağın bilim çağı olduğunun farkına varmalı ve var gücümüzle bilim üretebilmek için çalışmalıyız.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Tuncer KESKİN 5 Ağustos 2020 / 00:50 Cevapla

Teşekkür ederim Elif hanım.

Elif ACAR 4 Ağustos 2020 / 15:32 Cevapla

Tebrik ederim Tuncer bey, çok anlamlı bir yazı olmuş… Önce “insan” olduğumuzu idrak ederek çağa kucak açmalıyız, ilim, bilim ardındandan yürümek de değil koşmalıyız.. Ülke kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün ufkunda yol almalıyız. Değişmeyen değişmektir… 👏👏👏