Dünyanın Üç Yüzü! - Samsun HaberSamsun Haber

24 Ekim 2020 - 09:03

Dünyanın Üç Yüzü!

Şu üzerinde yaşadığımız ve meskenimiz olan dünyanın yüzü vardır.

Dünyanın Üç Yüzü!
Son Güncelleme :

16 Eylül 2020 - 17:45

Şu üzerinde yaşadığımız ve meskenimiz olan dünyanın üç yüzü vardır.

Birinci yüzü, Cenâb-ı Hakkın isimlerine bakar. Onların nakışlarını gösterir. Kâinatta yaratılan bütün mahlûkata hakikî mânâsıyla aynalık eder. Dünyanın şu yüzü, hadsiz sanatlı mektupları ihtiva eder. Bu yüzü gayet güzeldir; nefrete değil, muhabbete lâyıktır.

İkinci yüzü, âhirete bakar. Âhiretin tarlasıdır, Cennetin mezraasıdır, rahmetin sergisidir. Şu yüzü dahi, evvelki yüzü gibi güzeldir. Tahkire ve nefrete değil, sevilmeye lâyıktır.

Üçüncü yüzü, insanın heva ve hevesine bakar. Gaflet perdesi olan ve her şeyi şu fani dünyada yaşamayı arzu eden insanların nefsânî hevesine bakan yüzdür. Şu yüz çirkindir. Çünkü fânidir, geçicidir, elemlidir, aldatır. İşte, bizim de bu yazıda değinmeye çalışacağımız dünyanın bu üçüncü yüzüdür.

İçinde yaşadığımız şu dünyayı bir çöle benzetirsek, buna bağlı olarak aklımıza gelenler şunlar olabilir: Bağ değil, bahçe değil; sahil değil, kumsal değil. Çöl! Ne kadar yakıcı bir hakîkat, değil mi?

Dünya sahrasında seyahat ediyoruz; bir an önce, kazasız belâsız menzil-i maksûda varmamız gerekirken oyalanıyor, sanki çölde sonsuza kadar kalacakmışız gibi ebedî ikametgâhımıza gitmemek için ayak diretiyoruz. Oysa, kim çölde bir ömür boyu yaşamak ister ki?

Hem istesek ne olur; yolculuk devam ederken bizi çölde durdururlar mı? Hem çöl sanki yaşanacak bir yer midir?

Çöl ıssız, çöl yakıcı, çöl susuz, çöl vahşîdir; orada oyalanmak olmaz. Bir an önce daha rahat bir hayatın olduğu yere merak ve hareket gerekir. İstek, arzu ve de iştiyak gerekir. Bu fıtratın da bir zarûreti olsa gerektir. Çöl bize fıtratımıza uygun bir yol da göstermiş oluyor. Çölde görülen serabın peşine takılıp da vadi vadi koşturanın sonu, maksuduna ulaşamadan bir gün susuzluktan ölmek olur.

Çöl, dünya sahrası olarak bize hakîkî bir hayatın arkasını ihtâr ediyor ve oraya göre hazırlanmamızı ve bu dünya sahrasında ebedî kalamayacağımızı, sahranın arkasında ise çölden daha mükemmel bir memleketin var olduğunu gösteriyor.

Dünyanın üçüncü yüzü çok fettandır. Aldatıcı ve ayartıcıdır. Fânî ve fenâ cihetiyle fitne ve fesâda insanı teşvik eder, nefsin fenâlık yapmasına onu ayartır. Çünkü nefsanî ciheti câziptir. Nefisleri kendine ebedî kalacak gibi çeker.

Bu sebepledir ki dünyanın âşığı çoktur, sonsuz isteklerini ise elde edeni yoktur. Dünya ne kimseye yâr olmuş, ne de kimseyi kendine yâr etmiştir. Cazip ve süslü fâni ve nefsânî tarafına binlercesini âşık eder, peşinden koşturur. Kendine âşık olan hiç kimsenin aşkına mukabelede bulunmaz; peşinden koşturur, ancak kimseye yâr olmaz ve kimse onda ebedî kalamaz.

Bir tebessüm ettirse, bir zevk tattırsa, binlerce kez elem çektirir, gözyaşı döktürür. Ne insanlar onun yolunda heder olmuş, ne ömürler onun yolunda fedâ olmuş, ne gençler ve kuvvetliler onun yolunda devrilmiş gitmişlerdir. Fâni ve geçici olan dünyanın bu yüzü herkesi kendisine yakın etmeye çalışmış, ancak kendisi herkesten uzak kaçmıştır.

Her kalbi kendisine çekmeye ve bağlamaya çalışmış, ancak gönlünü kimseye bağlamamıştır. O devamlı dost görünen gizli bir hırsız gibi gönül çelmiş, ancak kimseye gönül vermemiştir.

Onun içindir ki onun muhabbeti, esassız ve temelsizdir. Çekiciliği ve güzelliği sûrîdir, cazibesi geçicidir. Sen ona ne kadar sadâkat edersen et, o sana ihânet eder. O fâni dünya aldatılmaya tahammül etmez, ancak kendisi hep aldatmıştır. Ona bel bağlayanları hem mahcup ve telâfisi mümkün olmayan neticelere götürmüştür.

Öyleyse o aldatır, ancak aldanmaz. Hep o kârlı çıkmıştır, ona bel bağlayanlar zararda kalmıştır. Öyleyse o tıpkı çölde görülen bir seraba benzer. Peşinden koştukça o hep kaçar ve kimse onun sûrî cazibesinden hakîkî olarak istifâde edemez. İnsan ona koştukça derin bir çukura doğru kulaç attığının farkında değildir. Susuzluğunu dindireceği sanılır, ancak bilâkis o kaçışı ile hep uzağa düşer. Çünkü onun görüntüsü hep izâfîdir. Onun bu fani yüzünün hakîkât ile hiçbir ilgisi yoktur. O yalanın ve hatanın tâ kendisidir. Güzel görünür, ancak güzelliği boyalı çürük bir duvar gibidir. Yani görüldüğü gibi hiç değildir.

Öyleyse bu kadar yalancı ve oyalayıcı olan dünya, elbette ki bizlere çok şeyler anlatıyor olmalıdır. İnsanı aldatan ve zarara sokan, fâni ve geçici yüzü olan cife denilen nefsânî yüzüdür. Yoksa Allah’ın isimlerinin tecelli ettiği ve ahiretin mezrası olarak kabul edilen tarafı değildir. Dünyanın bu iki yüzü muhabbete ve sevilmeye lâyıktır. Ne mutlu dünyanın iki yüzünü sevebilenlere!

Baki Çimiç

bakicimic52@gmail.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.