Eğlenerek Öğrenme Her Çocuğun Hakkı | Samsun HaberSamsun Haber

26 Kasım 2020 - 09:09

Eğlenerek Öğrenme Her Çocuğun Hakkı

Dünya Çocuk Hakları Günü, her yıl 20 Kasım’da kutlanıyor. ‘Eğlenerek öğrenme her çocuğun hakkı’ mottosunu benimseyen KidZania bu önemli gününde …

Eğlenerek Öğrenme Her Çocuğun Hakkı
Son Güncelleme :

19 Kasım 2020 - 14:11

Dünya Çocuk Hakları Günü, her yıl 20 Kasım’da kutlanıyor. ‘Eğlenerek öğrenme her çocuğun hakkı’ mottosunu benimseyen KidZania bu önemli gününde çocuk haklarına dikkat çekiyor. Çocukların var olmak, öğrenmek, tasarlamak, paylaşmak, özen göstermek ve oyun oynamak hakları temelinde kurulan KidZania’da ziyaretçiler 120’den fazla meslek, 67 aktiviteyi deneyimlerken hem eğleniyor hem de öğreniyor.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne özel bir değerlendirmede bulunan KidZania CEO’su Ebru Timur, “Çocukların en önemli haklarından biri oyun oynamak. Biz de 0-14 yaş arasındaki misafirlerimize, akranlarıyla birlikte, eğlenerek öğrenme deneyimi sunuyoruz. Çocuklar şehrimizde, meslekleri öğrenme, sorumluluk alma ve birey olarak özgürce tercih yapma imkânı buluyor. Seçtikleri meslekle ilgili genel bilgilendirmenin ardından rol yaparak deneyimliyor. Bu önemli günde, oyunun ve eğlenerek öğrenmenin her çocuğun hakkı olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz” dedi.

‘Çocuklar erken yaşlardan itibaren dijital okuryazarlığı öğrenmeli’

KidZania İstanbul CEO’su Ebru Timur, KidZania İstanbul Dijital hakkında da değerlendirmede bulundu. “Bugünün çocukları, teknolojiyi neredeyse doğdukları günden itibaren kullanıyor. KidZania global ile yaptığımız ‘Teknolojinin çocuklar üzerindeki etkisi’ araştırmasında çıkan sonuçlarından biliyoruz ki; KidZania’yı ziyaret eden 7 ila 12 yaşındaki çocukların yüzde 90’ı teknolojiyi insanlarla iletişime geçmek, daha iyi öğrenmek ve oyun oynamak için kullanıyor. Bu bilgi ışığında çocukların, dijital okuryazarlığı öğrenebilmeleri için güvenli bir platform hazırladık. Dijital dünyada çocukların eğlenerek öğrenebilecekleri, aileleri veya arkadaşlarıyla evde basit malzemelerle yapabilecekleri aktiviteler hazırladık. Sanat, bilim, geri dönüşüm gibi zengin içerikleri dijitalde bulabilmek mümkün” dedi.

‘Çocuk hakları için sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz’

Çocuk hakları için sorumlu bir yaklaşım benimsediklerini belirten Timur, “İş dünyasının temel sorumluluklarını ele alan UN Global Compact üyesiyiz. İnsan hakları, çalışma standartları, çevre ve yolsuzlukla mücadele alanlarındaki ilkeleri gözeterek strateji, politika ve prosedürlerimizi uyguluyoruz. Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için çalışıyoruz’’ dedi.

Monterrey Üniversitesi iş birliği ile yapılan ‘KidZania Mesleki Eğilimler Araştırması’na değinen Timur, “Araştırmaya göre, dünyadaki tüm çocuklar 4 yaşına kadar aynı. Ancak 4 yaşından itibaren çocuklar, sınırları, farklılıkları gözlemleyebiliyor. Çocukların; yargıları bu yaşta kavramaya, buna göre düşüncelerini ve tercihlerini şekillendirmeye başladığı görülüyor. ‘İleride ne olmak istiyorsun?’ sorusuna; kız çocukları, ‘doktor, öğretmen ve veteriner’, erkek çocukları ‘futbolcu, pilot, mühendis ve polis’ olmak istediklerini söyledi. Yani çocuklar, bildiklerini ve gördüklerini deneyimlemek istiyor. Tüm çocuklara; eşit oldukları, özgürce tercihler yaptıkları ortamlar sunuyoruz. 120’den fazla mesleği eğlenerek deneyimledikleri, yaşam becerileri kazandıkları ve hayallerini genişlettikleri ideal bir dünya sunuyoruz. Çünkü biliyoruz ki; çocuklar hayallerinin peşinden gidebilirse, dünya çok daha iyi bir yer olacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Samsun Star Haber (HHA)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.