“Eyvah, aldandık!” dememek için… « Samsun Star Haber

9 Ağustos 2022 - 19:46

“Eyvah, aldandık!” dememek için…

Şu dünya hayatı öyle veya böyle geçiyor. Hem de şimşek gibi geçiyor. İşte bir yılı daha bitiriyoruz.

“Eyvah, aldandık!” dememek için…
Son Güncelleme :

30 Aralık 2020 - 22:09

Şu dünya hayatı öyle veya böyle geçiyor. Hem de şimşek gibi geçiyor. İşte bir yılı daha bitiriyoruz. Ömür sermayesinden bir yıl daha gitti. Bazı insanlar kendilerine takdir edilen ömür sermayesini çok iyi değerlendirirken, bazıları ziyan edebiliyor. Bazı insanlar şükür içinde geçirirken, bazıları isyan edebiliyor. Bazıları keyif içinde geçirirken, bazıları musibet altında geçiriyor. Bazıları mutlu geçirirken, bazıları mutsuz geçiriyor. Çünkü bu dünya imtihan dünyası. İmtihan edilenler de insanlar. Elbette imtihanda sorular ve çeldirici şıklar olacaktır. Olması da zaruridir. Yoksa o, imtihan olmaz. Bazı insanlar iyi çalışır yüksek puan alır, bazı insanlar orta, bazıları da yeterli çalışmaz ve düşük not alır. Herkes gayretinin neticesine ulaşır. İmtihanda iltimas olmaz. Eğer olur ise, haksızlık ve adaletsizlik olur. Çalışanla çalışmayan, hak edenler etmeyen ayırt edilmez. Öyleyse imtihan dünyasında herkes seçiminin neticesine ulaşacaktır. Bir kısım neticeler(mükâfat veya ceza olarak) burada, bir kısmı da ahirette verilecektir. Ama muhakkak verilecektir. Önemli olan şu kâinatın ve dünyanın hikmetini, dünyaya gönderilişimizin hakiki gayesini öğrenerek ona göre bir hayat yaşamaktır. Yoksa “Eyvah aldandık!” demek fayda vermez! Pişmanlık da peş para etmez! İş işten geçtikten sonra şimdi okuyacağımız kıssada olduğu gibi pişmanlık fayda vermeyecektir.

“Zülkarneyn Aleyhisselam, ordusuyla gece yolda giderken askerlerine:

-Ayağınıza takılan şeyleri toplayın, diye emir verir. Ordu bu emri duyunca, içlerinden bir grup;

-Çok yürüdük, çok yorgunuz. Gece vakti birde ayağımıza takılan şeyleri toplayarak boşuna ağırlık mı yapacağız. Hiçbir şey toplamayalım, deyip yola devam ederler.

İkinci grup;

-Madem komutanımız emretti, hiç olmazsa birazcık toplayalım da emre muhalefet etmiş olmayalım. Ordu komutanına itaat etmek gerekir, diyerek az bir şey topladılar.

Üçüncü grup;

-Komutanımız bir şeyi boşuna emretmez. Muhakkak bildiği bir şey vardır. Emrinin bir hikmeti vardır, diyerek bütün abalarını ağzına kadar doldururlar.

Sabah olduğunda bir de bakarlar ki, topladıkları hep altın. Meğer geçtikleri yer bir altın madeniymiş…

Gerçeği öğrenince, hiç almayan birinci grup;

-Niçin almadık! Niçin dinlemedik komutanımızın sözünü. Bir tane bari alsaydık, diyerek pişman oldular.

Az alan ikinci grup ise;

-Ah keşke biraz daha fazla alsaydık. Ceplerimizi tıka basa doldursaydık, diye pişman oldular.

Çok alan üçüncü grup ise;

-Keşke lüzumu olmayan eşyalarımı atsaydık da daha çok alsaydık. Her şeyimizi doldursaydık, diyerek üzüldüler.”

Bu kıssada çok önemli dersler olduğu kanaatindeyim. Buradan hareketle hak vaki olduğunda ömür sermayesini iyi değerlendiremeyen, boş geçiren, ya da azda olsa bir şeyler yapmaya çalışanların pişmanlığı söz konusu olabilir. Keşke dememek için, bize her gün hediye olarak verilen 24 altının bir altınını kabir, berzah ve ahiret için sarf etsek ne büyük bir kâr elde ederiz. Halbuki aynen kıssada olduğu gibi, manevî olarak şu dünya çölünden geçen yolculara Rabbimiz, çantalarınızı ve heybelerinizi altınlarla doldurun diye kitap ve peygamberleri vasıtasıyla sesleniyor. Yolculuk, kabir kapısına gelmeden önce ciddî bir muhasebe ve murakabe yapmamız gerekiyor. Eyvah ve keşke dememek için gerekli sese kulak vermeliyiz diye inanıyorum.

Bu vesileyle 2021 yılının bütün insanlık olarak bir muhasebe yılı olmasını, insanlığın ortak paydada buluşarak umumi bir barış, huzur ve sağlık yılı olmasını can-ı gönülden arzu ediyorum. Hayırlı, sağlıklı yıllar.

Bâkî Çimiç

Bakicimic52@gmail.com

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News