FX Piyasaları « Samsun Star Haber

16 Ekim 2021 - 12:00

FX Piyasaları

Pandemiyle İlgili Gelişmeler Japonya’da hükümet Covid-19 salgını nedeniyle Tokyo dahil 6 eyalette uygulanan OHAL’in kapsamına 7 yeni eyaleti …

FX Piyasaları
Son Güncelleme :

17 Ağustos 2021 - 9:36

Pandemiyle İlgili Gelişmeler

Japonya’da hükümet Covid-19 salgını nedeniyle Tokyo dahil 6 eyalette uygulanan OHAL’in kapsamına 7 yeni eyaleti daha dahil etme kararı aldı. OHAL tüm eyaletlerde 12 Eylül’e dek sürecek.

İran Sağlık Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, koronavirüs nedeniyle son 24 saatte yaşanan ölümler bugüne kadarki en yüksek seviyede gerçekleşti. Son 24 saatte 41 bin 194 yeni koronavirüs vakasının görüldüğü İran’da 655 kişi yaşamını yitirdi.

Almanya’nın ardından Hong Kong da Türkiye’yi salgının seyri dolayısıyla yüksek risk kategorisine aldı. Türkiye ile birlikte aralarında ABD ve Fransa’nın da olduğu 14 ülke daha yüksek risk kategorisine yükseltildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, COVID-19 vakalarının artış gösterdiği Türkiye için bir seyahat uyarısı yaptı. Daha önce Türkiye’yi ‘Seyahatinizi gözden geçirin’ listesindeki ülkeler arasında tutan ABD, bu kez Türkiye’yi Seviye 4’e aldı ve ‘Seyehat etmeyin’ uyarısı yayınladı.

Afganistanla İlgili Gelişmeler

Afganistan’da Taliban’ın Kabil’i de ele geçirmesinin ve ülkeye hakim olduğunu ilan etmesinin ardından Türk Hava Yolları Afganistan’a tarifeli uçuşları iptal ettiğini açıkladı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Türkiye’nin Afganistan’daki varlığı meşrudur, dostanedir, barışçıdır, bu ülkenin istikrar ve güvenliğine destek mahiyetlidir. Bu nedenle askeri unsurlarımızın Afganistan’ı terki düşünülemeyecektir” dedi. Bahçeli, Taliban’ın Afganistan’da kontrolü ele geçirmesi ile ilgili, “Afganistan’daki yeni yönetimle düzensiz göçün önlenmesi hususunda muhakkak surette anlaşma, temas ve fikir birliği temin edilmesi şarttır. Taliban’la görüşmek dahil her seçenek dikkate alınmalıdır” dedi.

Taliban, Kabil Uluslararası Havalimanı’nın girişine gelerek, halktan evlerine dönmesini istedi ve uçuş yapılmayacağını açıkladı. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan’ın yardımcısı Jon Finer, Afganistan’da durumun öngördüklerinden hızlı şekilde kötüleştiğini, şu anda Kabil havalanının güvenliğinin sağlanmasına yoğunlaştıklarını söyledi.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları Afganistan’da yönetimin Taliban’ın eline geçmesini ve Kabil havaalanında yaşanan tahliye kaosunu görüşmek için bugün olağanüstü toplantı gerçekleştirecekler.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Afganistan’da gelinen durumu aralarında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da olduğu Avrupalı mevkidaşları ile görüştü.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, “Kabil Havalimanı’nda güvenliğin sağlanması noktasında Türk askerleriyle birlikte çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’nin Afganistan’ın başkentindeki Kabil Havalimanı’nı koruma planından vazgeçtiği belirtildi. Reuters haber ajansının iki Türk güvenlik kaynağına dayandırdığı haberine göre, Ankara, Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nı koruma planını durdurdu. Türkiye, ABD ve müttefiklerinin Afganistan’dan çekilmesinden sonra anılan havalimanında görev üstlenebileceğini duyurmuştu.

İç tarafta Öne Çıkan Haber Başlıkları

Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısının iptal edildiği bildirildi. Saat 15.30’da toplanması beklenen kabine, birçok bakanın sel ve yangın bölgelerinde olması nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2 yıllık devlet tahvili ve 5 yıllık TLREF’e endeksli tahvilde toplamda 10,1 milyar TL’lik borçlanmaya imza attı. 2 yıllık devlet tahvilinde net satış 3,32 milyar TL olurken, bu ihalede bileşik faiz yüzde 18,81 olarak kaydedildi. 5 yıl vadeli TLREF’e endeksli tahvilde ise net satış 3,1 milyar TL, dönemsel faiz ise yüzde 5,06 oldu.

Merkezi yönetim bütçesi temmuzda 45 milyar 804 milyon lira açık verdi. Temmuzda bütçe gelirleri, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 artarak 95 milyar 275 milyon liraya, bütçe giderleri yüzde 21,4 artışla 141 milyar 79 milyon liraya çıktı.

Sağlık Bakanlığınca, 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere Kovid-19 aşı hakkı tanımlanırken, diğer taraftan sağlık çalışanlarına ve öncelikli gruplara dördüncü doz aşı hakkı verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk ekonomisi toparlanma sürecini geride bırakarak atılım ve şahlanış dönemine girdiğini ispatlamış oldu. Uluslararası yatırımcıların Türk piyasalarına yönelik ilgilerinin arttığına şahit oluyoruz. Güçlü ve istikrarlı ekonomik büyüme hedefimizden taviz vermiyoruz.

FED Üyelerinden Açıklamalar

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, yeni açıklanacak istihdam raporunun pozitif bir yörüngeye işaret etmesi halinde varlık alımlarının azaltılmasına Eylül ayında başlanması yönünde bir karara destek verebileceğini söyledi

Ekonomik Veriler

New York FED imalat endeksi Ağustos ayında piyasa beklenetilerin (28,5) altında 18,3 seviyesinde açıklandı.

Yeni Günde, Hazine ve Maliye, iki tahvili yeniden satışa sunarken, bir kira sertifikasını da doğrudan satacak.

İngiltere’den İşgücü İstatistikleri, AB’den 2.Çeyrek öncü GSYH verileri, ABD’den Perakende Satışlar, Sanayi Üretimi ve Kapasite Kullanım Oranı verisi açıklanacak.

Ayrıca, FED Başkanı Jerome Powell, eğitimciler ve öğrencilerle Fed ve ekonomik eğitim çalışmalarını müzakere edecek.

Yeni Gün İçin Teknik Tarafta Önemli Seviyeler;

USDTRY- Geçtiğimiz Perşembe gününden itibaren TL lehine işlemler ön plana çıkarken, dünkü kapanış 8,45 seviyesinden tamamlandı. Yeni günde ise şuan için; sınırlıda olsa Dolar lehine işlemler görülmekte. Yukarı yönlü işlemlerin devam etmesi durumunda; 8,48, 8,50 ve 8,52 seviyeleri ilk etapta direnç olarak karşımıza çıkmakta. Öte taraftan, olası TL lehine fiyatlamlarda ise; 8,40, 8,36 ve 8,30 bölgeleri destek olarak izlenebilir.

EURUSD- Cuma gününde; Euro’nun güçlü değer kazancıyla 1.1795 seviyesinden alıcılı kapanış gördüğümüz paritede, dün Doların değer kazandığı gözlemlendi. Yeni günde de bu yönde fiyatlamalar devam etmekte. Geri çekilmelerin devam etmesi durumunda; 1.1755, 1.1730 ve 1.1710 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Diğer taraftan; paritede olası yukarı yönlü fiyatlamalarda 1.1790, 1.1810, 1.1830, 1.1845 ve 1.1865 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkıyor.

GBPUSD- Dünkü işlem gününü; 1.3840 civarından satıcılı kapatan paritede, yeni işlem gününde de şuan için; negatif fiyatlamalar görülmekte. Bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 1.3800 ve 1.3790 ve 1.3775 seviyeleri destek olarak izlemeye alınabilir. Olası Sterlin lehine işlemlerde ise; 1.3850, 1.3870, 1.3890 ve 1.3910 bölgeleri direnç olarak takip edilebilir.

BRENT PETROL- Haftanın ilk işlem gününde negatif işlemlerin ön plana çıktığı emtiada, aşağı tarafta bir ara 68.15 seviyeleri test edili. Yeni işlem gününde de 69.50 civarından satıcılı fiyatlama devam etmekte. Bu yöndeki işlemlerin devam etmesi durumunda; 69.00, 68.75 ve 68.40 destek noktaları takip edilebilir. Diğer taraftan, olası pozitif fiyatlamalarda ise; 70.00, 70.25, 70.50 ve 70.95 seviyeleri direnç olarak izlenebilir

ONS ALTIN- Son 1 haftalık süreçte pozitif fiyatlamalar içinde takip ettiğimiz Değerli Metal’de, bugün için 1787 civarından yataya yakın fiyatlama devam ediyor. Emtiada yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda; 1794, 1797, 1802 ve 1806 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkmakta. Olası geri çekilmelerde ise; 1776, 1769, 1764 ve 1755 seviyeleri destek olarak izlenebilir

S&P500- Dünkü işlem gününde de; en yüksek gün içi ve kapanış rekorlarını tazeleyen endeks kontratında, yeni güne ise; bir miktar satıcılı başladık. Şuan için 4467 seviyesinden işlem gören endekste, geri çekilmelerin devamında teknik olarak 4423 üzerinde tutunma devam ettiği sürece; yeniden alım yönlü işlemler ön plana çıkabilir. 4423 altına kalıcılıkla inilmesi durumunda ise; 4380 seviyesi ilk hedef haline gelebilir.

DAX30- Dünkü işlem gününde de; gün içi ve kapanış rekorlarını yenileyen endeks kontratında, yeni işlem gününe ise; –küresel risk alma iştahının şuanki durumuna göre- bir miktar negatif başlangıç beklemekteyiz. Teknik olarak endekse baktığımızda; Olası gweri çekilmelerde 15800 üzerinde tutunma devam ettiği sürece; pozitif görünüm de devam edebilir ve yeni rekor denemeleri görebiliriz. 15800 altına inilmesi durumunda ise; 15730, 15610 ve 15525 destek noktaları ilk etapta izlemeye alınabilir.

Kaynak Işık Menkul

Samsun Star Haber (HHA)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News