Genetik Testler İle Nereden Geliyoruz « Samsun Star Haber

9 Ağustos 2022 - 10:16

Genetik Testler İle Nereden Geliyoruz

Bugünkü konumuz atalarınızın izini sürmek için uygulayabileceğiniz genetik testler.

Genetik Testler İle Nereden Geliyoruz
Son Güncelleme :

17 Eylül 2020 - 11:41

Bugünkü konumuz atalarınızın izini sürmek için uygulayabileceğiniz genetik testler.

Bahsedeceğim genetik testler tükürük örneğinizi analiz edip DNA diziliminizi çözen, sonuçta da size atalarınızın hangi bölgelerden göç ettiğini veya sizin bazı hastalıklara olan yatkınlığınızı söyleyen testler.

DNA NEDİR?

DNA (Deoksiribo Nükleik Asit) her canlı hücrede bulunan, uzun kimyasal bir zincirdir ve hücrelerimize nasıl büyüyeceğini ve davranacağını söyler.İnsanlar 23 çift kromozoma sahiptir (toplam 46 tane). Her birimiz 23 kromozomu annemizden, 23 kromozomu babamızdan alırız. İnsanlarda 23. kromozom ya X kromozomudur ya da Y kromozomu ve bu bizim erkek mi yoksa dişi mi olduğumuzu belirler. Kadınlarda 2 tane X kromozomu varken erkeklerde 1 X ve 1 Y kromozomu vardır.

DNA TESTİ ÇEŞİTLERİ

Genetik biliminde kullanılan 3 çeşit DNA testi vardır. Doğal olarak her birinin artıları ve eksileri vardır.

1- OTOZOMAL DNA TESTİ

Otozomal DNA, cinsiyetle ilgili olmayan, diğer bir deyişle ilk 22 kromozom çiftiyle ilgili olan testlerdir. 23. kromozomla ilgili olmadığı için otozomal DNA testi hem erkek hem de kadınlara uygulanabilir. Kısaca otozomal DNA ile 3. ya da 4. kuşağa kadar kuzenlerinizi bulabilirsiniz, ama daha ilerisi genellikle mümkün değildir. Kısacası otozomal DNA testleri biriyle ne derece yakın akraba olup olmadığınızı görmek için kullanılır.

2- mtDNA TESTLERİ

Mitokondriyal DNA, (mtDNA) her hücrede bulunan mitokondri içindeki genetik materyaldir. mtDNA, anneden çocuğa geçer ve aşırı derecede yavaş değişir, hatta bazen birkaç jenerasyon boyunca tıpatıp aynı kalabilir. mtDNA testinin amacı anne soyunuzun binlerce yıl öncesinde hangi coğrafyalardan geçerek şimdiki topraklara geldiğini tespit etmektir ve bu testi sadece kadınlar uygulayabilir.

3- Y-DNA TESTLERİ

Bu test de baba soyunuzun izini sürüyor. 23. insan kromozomu 2 şekilde görünebilir: X ya da Y. Kadınlar 2 X kromozomuna sahiptir, erkekler ise 1 X ve 1 Y. Y-DNA testleri sadece Y kromozomuna uygulanabilir. Dolayısıyla sadece erkekler bu testi yaptırabilir. Kadınlar bu testi erkek kardeşleri ya da babalarına yaptırabilir. Bu test genelde aynı soyisimde 2 insanın ne kadar akraba olduğunu bulmak için kullanılır. Ancak Türkiye’de soyadı kanunu çok yakın geçmişte yürürlüğe girdiği için bu kullanımı pek mümkün değildir.

Testler evinize bir kutu şeklinde postalanıyor. Kutunun içinden bir deney tüpü, bir poşet ve bir de boş küçük kutu çıkıyor. Deney tüpüne tükürüyorsunuz tüpü önce poşete, sonra da küçük kutuya koyup postaya geri veriyorsunuz.

Gelelim sonuç kısmına, aslında Anadolu’nun birçok yerinde ve hatta Dünyada milliyetçilik had safhada. Herkesin çevresinde vardır her insanı beğenmeyen, “Ben şu köylüyüm, size benzemem” diyenler. Aslında birbirlerinden çok da farklı olmadıklarını tüm insanlığa anlatabilsek keşke… Aşırı milliyetçi olan bir kişi bu testi yaptırdığında farklı kökenlerden geldiğini öğrense acaba ne hissederdi? Sosyal medyada buna benzer farklı düşünce ve ırklara dahil olan kişilere yönelik bir çalışma vardı. İnsanların farklı ırklara yönelik görüşlerini alıp sonrasında test sonuçlarını açıklıyorlardı. Yüzdeki ifadeler görülesi boyuttaydı. Bir katılımcının sözü güzeldi aklımda kaldığı kadarıyla “bu test herkes için zorunlu olmalı böylece dünyada kimse kavga etmezdi ve savaşmazdı.”

Tabiki nereden, nasıl geldiğimiz merak edilemeyecek bir şey değil ama aslında önemli olan bulunduğumuz yer ve bizim nasıl birisi olduğumuz.

Bırak geçmişi, “sen senden önce bu dünyaya gelen atalarını onurlandırıyor musun?” Önemli olan çevremizi nasıl etkilediğimiz, insanlığa-insanlığımıza ne kattığımız…


Kısacası benim nereli olduğumun aslında çok da bir önemi yok yaşadığım topraklara ve devletime sahip çıkmak, benim çocuklarımın geleceğini korumak, vatan için halkımızın ödediği bedeli bilmek anlamak ve anlatmak en büyük değer. Diğer devletlerde yaşayan insanlarla da sorunum yok Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bir sözü buraya yakışır diye düşünüyorum “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” işte bu söz sorunları aşmada insanlığa rehber olacak bir ışıktır… Devletlerin birbirleri üzerinde egemenlik kurma, sömürme yarışı bittiğinde insanlık kazanacaktır.

Yani “hemşerim esas memleket nire?“ diye sorarsanız, cevabımız artık Barış MANÇO’nun dediği gibi “Bu dünya bizim memleket” olmalı…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News