Hayata Değer Katmak « Samsun Star Haber

9 Ağustos 2022 - 19:35

Hayata Değer Katmak

Hayata Değer Katmak
Son Güncelleme :

17 Kasım 2020 - 11:48

Hayat, şu kâinatta en kıymetli bir hakikattir. İnsan, hayat ile kâinattaki bütün mahlûkat ile rabıta kurar. Hayat bir şeye girince hayatın terakkî etmesi bir kânun ile olur. O kânun da tekâmül kânunudur. Öyleyse hayat musibetlerle kemâl bulur, yükselir, kıymet alır ve safileşir. Her kıymetli şey, değerlidir. Hayat ise en kıymetli değerdir. Kâinatta her şey hayata bağlı ve hayata göre tanzim edilmiştir. Çünkü kâinatın merkezine hayat, hayatın merkezine de rızık yerleştirilmiştir. Rızık, hayatın devamı için en zarûrî ihtiyaçtır. Hayat sahibi her mahlûk rızka muhtaç olarak yaratılmış ve rızkın etrafında toplanmıştır. Hayat ve rızık birbirinin olmazsa olmazıdır. Bu cihetle her ikisi de kıymetli ve değerlidir. Onun için hayatın başına gelen musibet ve hastalıkların çok hikmetleri ve sırları vardır. Bu musibet ve hastalıklar zahirde zararlı gibi görünse de hakikatte hayata zarar vermez ve hayatın kıymetini düşürmez. Hatta hayata kuvvet verir ve değer katar.

Önemli bir eğitim seminerde yaşananlar da insan değerinin kişiliği sağlam olmak şartıyla hayatta çektiği sıkıntılar ve zorluklarla bir şey kaybetmeyeceğine işaret etmektedir. Şöyle ki:

“Bir konuşmacı, seminerine 100 dolarlık bir banknotu göstererek başladı. İki yüz kişinin bulunduğu salonda, “Bu parayı kim ister?” diye sordu ve eller kalkmaya başladı.

Konuşmacı;” Bu parayı sizlerden birine vereceğim fakat bazı şeyler yapacağım” dedi. Parayı önce buruşturdu ve dinleyicilere “Bu parayı hâlâ isteyen var mı?” diye sordu, eller yine havadaydı. Bu sefer konuşmacı, “Peki bunu yaparsam” dedi ve 100 doları yere attı, onun üstüne bastı, ezdi, kirletti. Para şimdi pis ve buruşuktu, fakat eller yine havadaydı ve o parayı herkes istiyordu.

Konuşmacı şöyle devam etti:

-Arkadaşlarım, burada çok önemli bir şey öğrendiniz; burada paraya ne yaptıysam hiç önemli değil. Onu yine de istiyorsunuz, çünkü benim ona yaptığım şeyler onun değerini düşürmedi, o hâlâ 100 dolar.

Hayatımızda çoğu kez verdiğimiz kararlar ve hayat şartları nedeniyle hırpalanır, canımız acıtılır, yerden yere vuruluruz, kendimizi kötü hissederiz. Hatta hastalıklara, felaketlere ve musibetlere düşeriz. Fakat ne olduğu ya da ne olacağı önemli değil. Hiçbir zaman değerimizi kaybetmeyiz, temiz ya da pis, hırpalanmış ya da kırılmış, acı ya da musibet çekmiş olabiliriz. Bunların hiçbiri önemli değildir. Çünkü bunlar hayata katkı yapan değerlerdir. Ancak biz bizzat bunu fark edemeyebiliriz. Bir şey ya bizzat güzeldir, buna “hüsn-ü bizzat” denilir; ya da neticeleri itibarıyla güzeldir, buna da “hüsn-ü bilgayr” denir. Musibet ve hastalıklar da neticesi itibarıyla güzeldir. Çünkü neticede hayata değer katar.

Bâkî ÇİMİÇ

bakicimic52@gmail.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Tuncer KESKİN 19 Kasım 2020 / 17:35 Cevapla

Yazılarınız da bizlere değer katıyor sayın hocam. Teşekkür ederiz.

    Baki ÇİMİÇ 20 Kasım 2020 / 07:12 Cevapla

    Ben de teşekkür ederim Tuncer hocam, inşâallah hep beraber devam edeceğiz.

Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News