Hayata müspet bakmak « Samsun Star Haber

1 Ağustos 2021 - 07:30

Hayata müspet bakmak

Hayata müspet bakmak
Son Güncelleme :

27 Haziran 2021 - 14:54

Hayata müspet bakmak

Şu imtihan dünyası düz bir yolda sürüp gitmez. Hepimizin inişli ve çıkışlı bir hayatı vardır. İmtihan varsa, müsabaka, çalışma ve gayret de olacaktır. Sıkıntı ve eziyet de bu hayatın olmazsa olmazıdır.  İstirahat döşeğindeki bir hayat, istenilen neticeyi vermez. Çalışmayan bir öğrenci başarılı olamaz. Arızalı bir fabrika ürün verebilir mi? Zaman zaman arızalar olur ve o fabrika sahibi beklediği neticeyi almak için fabrikada tadilat ve tamirat yapacaktır. Bu kaçınılmaz bir zarurettir. Yoksa fabrika, kuruluş gayesine uygun netice vermez. Atıl vaziyette olan binalar kısa sürede dökülür ve içinde durulmaz bir vaziyet alır. İçinde hayat olan binalar ise şen ve canlı, güzel ve bakımlıdır.

İnsan hayatı da böyle bir fabrika gibidir. Çok mühim neticeler için yaratılmıştır. O mühim neticelere insan bizzat kendi, akıl ve iradesiyle sevk olunmazsa, ona bazı arızalar ve muharrik hadiseler musallat edilir. Japonlar, uzak denizlere açılarak tuttukları balıkları teknelerinde yaptıkları büyük bir havuzda tutarlar ve haftalarca denizde kaldıkları için küçük balıkların içine büyük bir köpek balığı atarlarmış. Balıklara saldıran büyük köpek balığı, diğer balıkların hareket etmesini ve daha canlı kalmasını sağlıyormuş. Böylece sahile gelen balıkçılar, daha dinç ve taze balıkları satışa sunuyorlarmış.

Elbette şu imtihan dünyasında bizlere de arız olan çok hadiseler vardır. Hayat tekdüze bir çizgi üzerinde gitmez. Faaliyet ve hareket, hayatın lokomotifidir. Çalışmayan araba hareket edemez. Hareket, harareti(ısıyı); hararet ise enerjiyi netice verir. Her hareketin bir kemâl noktası vardır. Hayat bir hareket ise, bu hareketin bineği de şevktir.

Musibet ve felaketlerin başımıza gelmesinin altında böyle bir hikmet de saklıdır. Yani hastalık ve musibetler hayata değer katar ve olgunlaştırır. Süt kovasına düşen iki kurbağa hikâyesini bilirsiniz. Bir gün iki kurbağa süt dolu bir küpün içine düşmüş. Kurbağalar atlamış, zıplamış, çırpınıp durmuşlar. Ama nafile! Küpün içi sırlı, kaygan olduğu için bir türlü dışına atlayamamışlar. Kurbağalardan biri dayanamayarak “buradan kurtuluş yok” diye düşünmüş ve kendini salıvermiş sütün içinde boğulmuş. Öbür kurbağa ise azmini yitirmeyerek “Direnmeye devam etmeliyim, zıplamalıyım belki gelip kurtaran olur.” diye düşünmüş ve başlamış sıçrayıp debelenmeye ve bağırmaya. Uzun süre uğraşıp didinip durmuş, bakmış ki kimse gelmiyor; tam azmini, umudunu yitiriyormuş ki içinde zıpladığı süt, çalkalanmadan dolayı kaymak bağlamaya başlamış. Direnen kurbağa da kaymağın üzerindeki yağ sayesinde üstte kalıp batmaktan kurtulmuş ve üzerine çıkarak sıçrayıp dışarı atlayıvermiş.

Öyleyse hayatın başına gelen şer ve çirkin görünen hadiselerde bile bir hikmet ve güzellik tarafı vardır. Yeter ki ümidimizi yitirmeyelim, şevkimizi kırmayalım. Hikmet ve imtihan dünyasında olduğumuzu unutmayalım. Hayata müspet bakmanın, pozitif olmanın ve hayatın lezzetini yaşamanın elimizde olduğunu unutmamak dileğiyle…

Bâkî Çimiç

bakicimic52@gmail.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Elif ACAR 6 Temmuz 2021 / 21:06 Cevapla

Tebrikler Baki Hocam, öyle güzel yazmışsınız ki, okudukça bakış açıma yenileri eklendi. Ellerinize, kaleminize, yüreğinize sağlık… 🙏🤗

    Baki ÇİMİÇ 21 Temmuz 2021 / 13:11 Cevapla

    Çok teşekkür ederim Elif hanım. Her zaman yazılarınızdan ve yorumlarınızdan şevk alıyoruz. Selametle kalınız.

Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News