Hayatımıza Yön Verenler « Samsun Star Haber

14 Ağustos 2022 - 23:48

Hayatımıza Yön Verenler

Hayatımıza Yön Verenler
Son Güncelleme :

04 Haziran 2020 - 23:38

İnsanoğlu daha anne karnındayken öğrenmeye başlar. Bilim insanlarının yapmış oldukları araştırmalar gösteriyor ki anne karnındayken iyi beslenen, annesinden ve çevresinden şefkat ve sevgi gören bebeklerin zeka gelişimi de etkileniyor. Hatta annenin hamilelik döneminde dinlediği müzikler bile doğacak olan çocuğun gelecekteki karakter yapısına bir şekilde kodlanıyor.

Genetik olarak atalarımızdan aldığımız miras dışında zekayı ve öğrenmeyi etkileyen birçok çevresel faktörler var. Okul çağına kadar olan dönem en hızlı öğrenmenin gerçekleştiği dönem olarak literatüre girmiş durumda. Zeka gelişimini olumlu yönde etkileyen en önemli faktörlerden biri de elbette yeterli ve dengeli beslenme.

Konuyu fazla dağıtmak istemiyorum. Konumuz hayatımıza yön verenler olduğuna göre biraz toparlayalım. Normal şartlarda yetişen ve normal bir zekaya sahip bir öğrenciden bahsedelim.

Şimdi bir sınıf düşünün ve bu sınıfta 30 öğrenci olduğunu. Hepsi birbirinden farklı yetenek ve becerilere sahip öğrenciler. Tabi bu öğrencileri ilk başta tanıyacak olan öğretmenidir. Günümüz eğitim sisteminde öğretmene verilen program neyse öğretmen onu işlemekle sorumludur. Bununla birlikte bu verilen müfredatsal bilgiler bazı öğrencilerin aynı şekilde öğrenmesini sağlayamayabiliyor. Verilen dersi anlamayan ve öğrenemeyen öğrenci bu sefer dersi sevmiyor, okulu sevmiyor ve sınıfta kendini gösterebilmek için kendini farklı şekilde ifade etmeye başlıyor.. Böyle öğrencilerin ismi de “yaramaz” ya da “tembel” öğrenci olarak adlandırılabiliyor.

Bu noktada iş öğretmenin kendisinde. Öncelikle bir öğrenciden başarı bekleniyorsa o öğrencinin okulu ve derslerini sevmesi gerekir. Peki okulu, dersleri nasıl sevdireceğiz öğrenciye. Bunu başarmanın anahtarı öğretmende. Öğretmen derslerden önce kendini sevdirmelidir öğrencisine. Öğretmen yeri gelir annedir, yeri gelir babadır. Öğretmen kendini sevdirmek için sınıfındaki bütün öğrencileri kendi çocuğu gibi görür. Hiçbirini ayırt etmez. Bu bir vicdan işidir. Bunu başarmak için elinden gelen her şeyi yapar. Tabi öğretmen bunca çaba harcarken aile de çocuğuna bir takım değerleri kazandırmış olmalıdır. Bütün bunlar duyarlı ve ilgili veliler ile birlikte bir dayanışma içerisinde hayat bulur. Okul aile birliğinin önemi de burada ortaya çıkar. Öğretmenini seven öğrenci dersi de sevecektir okulunu da sevecektir. Tabi ki öğretmenin de derslerini işlerken çoklu zeka kuramlarını dikkate alması, öğrencilerinin farklılıklarını bilmesi ve dersi mümkün olduğu kadar farklı materyallerle zenginleşmesi öğrenme sürecini hızlandıracak ve kalıcı hale getirecektir.

Günümüzde Covit-19 salgını nedeniyle uzaktan eğitim yapılıyor. Öğretmenler öğrencilerinden, öğrenciler öğretmenlerinden uzak. Hayatımıza yön veren en değerli kişilerin, cefakar ve fedakar öğretmenlerimizin yerinin asla doldurulamayacağını bu süreçte çok daha iyi anlamışızdır diye düşünüyorum.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News