Herkesin savaşı aslında kendi ile… « Samsun Star Haber

23 Ekim 2021 - 16:37
Avatar

Herkesin savaşı aslında kendi ile…

Her gün, her gece yaşadıklarımızla yüzleşiyor, hesaplaşıyor, tartıyor, ölçüyor ve biçiyoruz.

Herkesin savaşı aslında kendi ile…
Son Güncelleme :

23 Temmuz 2021 - 16:58

Her gün, her gece yaşadıklarımızla yüzleşiyor, hesaplaşıyor, tartıyor, ölçüyor ve biçiyoruz.

Neye ne kadar taviz vermişim, verdiğim ödünden ne kadar mutlu olmuşum, pişman mıyım?, değil miyim? ya da her şeye rağmen “iyi ki“ mi diyorum?  sorularıyla istemsiz düşünüp duruyoruz.
Sanki etrafımızda olup bitenler ile bir telaş içinde, bir hengameyle çatışıyoruz.
O, bu, şu olaylarda ya da yaşananlarda karşımızdakilerinin hiç mi payı yok diyeceksiniz şimdi… Tabiki var ama yol her ne kadar virajlı, kavşaklı, çamurlu, taşlı da olsa sonu hep bize varıyor!

Kim istemez güneşli, çiçekli bir yaşantıyı.
Kim istemez şansının bol, bahtının herdaim açık olmasını. Lakin böyle öğrenilmiyor işte hayat! Gıptayla arzu ettiğimiz bu yaşam sana ne tecrübe katıyor ne de seni sen yaparak olgunlaştırmıyor. Bu nedenle kimilerini de yarasından tanırız ve o tanıdık yara ile severiz, yaklaşırız, hayatımıza katarız öyle değil mi?
Dahası;
“Ben bu hayatı kendim seçmedim…” diye hayıflansakda, ortada bir gerçek var; soluduğumuz hayatta ruh, beden, zihin, yürek bize ait. Belki çok acımasız oldu hayat ve sen ne olduğunu anlamadan sürüklendin lakin işte burda tam demek istediğim şu; zehrin aktıysa içine, panzehrin de sensin…

Nitekim bir yerlerde dur  demek bizim elimizde. Bir noktadan sonra zehrin önünü kesip öldürmeden dersini alıp iyileşmeye karar vermekte.
Hem bunu fark edip yaşamında uygulayanlar daha mutlu. Kimseyi suçlamaya odaklanmazlar. Merkezine kimseyi almayan daha az yoruluyor ve üzülüyor. Doğru bu hayatın bir kısmını kendimiz seçmedik ama kendimiz inşaa edebiliriz.
Her gün yeni bir sayfa açmaya karar vermek bile bir adım. Ha açamasakda o düşünüş dahi bazen inanın ruhunuza ilaç oluyor.

Can YÜCEL’in dediği gibi;

Bunca zaman bana anIatmaya
çaIıştığını,kendimi
buIduğumda anIadım.
Herkesin mutIu oImak için başka bir yoIu
varmış,
Kendi yoIumu çizdiğimde anIadım… ”
(Can YÜCEL)

Sonra dönüp kendimize demeliyiz ki;
Hatalar yapmış olabilirim, isteyerek veya istemeyerek kalp kırmış olabilirim, o anki ruh halime göre davranmış karşımdakine haksızlık etmiş olabilirim, öfkelenerek bir çok yeşil dalı kurutmuş olabilirim, çok beklentiye girerek gerilmiş ve germiş olabilirim.
Aynı şekilde tüm bunlara karşı taraftan da maruz bırakılmış olabilirim…
Aslında hem yaşamış hem de yaşatmış gerçeğimi değiştiremem di mi?

Lakin, “Önce kendime, sonra çevreme, daha sonra yaşantıma bakış açımı değiştirebilirim. ” diyebilmeliyiz.

Bir şeylere yeniden başlamak için ders alıp bir üst basamağa biraz daha iyileşmiş şekilde çıkabiliriz.
Kabuk bağlayan yaralarımızı okşayarak kendimizi, karşımızdakini affedebiliriz.

Ha bu arada;
Affetmek yeniden bir araya gelmek değildir aslında, içinde diri tuttuğun kinden kurtulmak, arınmaktır.
Varlığını kabul ederek hayatına almak da değildir, nefretini sonsuza uğurlamaktır.

Evet, evet;
“Ben ruhumu sarsan, yüreğimi acıtan, zihnimi yoran tüm bu kasvetli, karanlık duygulardan kurtulabilirim.
Ben bunu yapabilirim.
Çünkü ben kendimi seviyorum, önce kendimi…”
sözünü varlığımıza verebilmeliyiz.

Bencillik değil bu aslında, çevrenden beklentiyi azaltıp, kendinden beklentilerini çoğaltmaktır.
Öyleyse,
Çok sormadan, sorgulamadan hatta suçlu aramadan, iyileşerek;
” İyi ki yaşadım,
Ben, o şahit,
İyi ki düştüm,
Ben, onlar şahit,
İyi ki kalktım,
İşte buna herkes şahit!” sözlerimizi yüksek sesle haykırabilmeliyiz.

Herkesin savaşı kendi ile,
Ve
Bu savaş hiç bitmez kendinle barışmadığın sürece.

Hadi o zaman;
Kendimize bir adım içeri,
Çevremize bir adım dışarı atma vakti…

Noktalarsak:

Neyzen TEVFİK diyor ki;
” Şunu derkeyledim ancak ki, bârım kendi kendime.” Izdırap, aramak ve aradığını bulamamak ızdırap ehlini bu noktaya getirir: Anladım ki, kendim kendime ağır bir yüküm ! Dermanım derdimdir. Derman arayanların çoğunun vardığı liman: “Derdim bana derman imiş. Boşuna derman aramışım derdime…”
Elif ACAR

Fotoğraf: Amasya / Yeşil Irmak / Elif ACAR

Şiirler:

Can YÜCEL / Anladım

Neyzen TEVFİK / Kendime

İnstagram: elifacar_e

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Tuncer KESKİN 24 Temmuz 2021 / 00:42 Cevapla

Ne kadar doğru bir başlık seçmissiniz Elif hanım. Dediğiniz gibi herkesin savaşı kendi ile. Uyandığımız her sabah yeni bir tecrübeyi beraber getiriyor aslında. Gün içerisinde yaşadıklarımız, çevremizdekilerle etkileşimimiz ruh halimizi ister istemez etkiliyor. Kimi zaman moralimizi yerine getirirken kimi zaman sinirlerimizi bozabiliyor. Hayat her zaman istediğimiz gibi gitmeyebiliyor. Deneyimlediklerimiz de bize mutlaka birşeyler katıyor. Tüm bu yaşananların, olup bitenlerin hengamesinde kaybolmamak için dönüp iç dünyamıza bakmalıyız dediğiniz gibi. Çünkü hayatı anlamlı kılan bizim varlığımız. Kendimizle ne kadar barışık olursak, dışarıdan gelen olumsuz fikirlerin ruhumuzu ele geçirmesine izin vermezsek, pozitif yaşarsak işte o zaman kazanırız bu savaşı.

Bu güzel paylaşımınız için çok teşekkür ederim. 👏👏👏

  Elif ACAR 24 Temmuz 2021 / 11:20 Cevapla

  Değerli Tuncer bey, öncelikle şunu yazmak istedim; bu nasıl güzel bir toparlama cümleleridir, öyle güzel öyle vurgulu bir biçimde yazımın adeta ne anlatıyor kısmını doldurmuşsunuz. Okuyan, yorumda bulunan yüreğinize sağlık. Anlaşılmak nasıl güzel, ne yüce bir duygu. Dediğiniz gibi pozitif yaşayabilirsek ya da yaşamaya karar verip çalışırsak daha mutlu ve barış içinde olacağız hep birlikte. Asıl ben minnettarım, ben çok çok teşekkür ederim varlığınız daim olsun, eksik olmayın, bana aynı frekansta bakabilme tadını yaşattınız, sevgiyle saygıyla selamlıyorum…. 🙏🤗

Hakan Kutlu 23 Temmuz 2021 / 19:49 Cevapla

Öncelikle kıymetli emeğiniz için çok teşekkür ediyorum efendim…iyiki varsınız…”ben kendimi seviyorum önce kendimi…” yazınızda belirttiğiniz gibi insan önce bunu yapabilmeli…diye düşünüyorum…çünkü hayatın bütün sıkıntılarını önce kendini severek ve güvenerek üstesinden gelebilir… sonra da Bence sakinlesip biraz derin nefes alip düşünmeli… Aslında herkesin savasi kendi vicdani ile… Onu öldürdüğümüzde yasanir olacak DÜNYA…

  Elif ACAR 23 Temmuz 2021 / 19:54 Cevapla

  Çok teşekkür ederim değerli Hakan bey, yorumunuzla beni şereflendirdiniz, yazımın ne kadar güzel de özetini yapmış, anlatmak istediğimi bir paragrafta yazmışsınız. İnanın minnettarım ve çok mutlu oldum, paylaşımlarda ortak noktaya varmak ne muhteşem bir duygu, eksik olmayın, okuyan yüreğinize sağlık, sevgiyle, saygıyla selamlıyorum… 🙏🤗

Erdoğan acar 23 Temmuz 2021 / 18:11 Cevapla

Kendi içimize yol almak adına, faydalı bir paylaşım olmuş, tebrikler….

  Elif ACAR 23 Temmuz 2021 / 19:07 Cevapla

  Teşekkür ederim, okuyan yüreğinize sağlık… 🙏🤗

Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News