İnce Eğitim « Samsun Star Haber

9 Ağustos 2022 - 20:19

İnce Eğitim

Eğitim, çok ince ve önemli sırlarla dolu bir faaliyettir. Aynı zamanda da uzun soluklu ve sabır isteyen bir iştir.

İnce Eğitim
Son Güncelleme :

13 Ocak 2021 - 21:11

İnce Eğitim

Eğitim, çok ince ve önemli sırlarla dolu bir faaliyettir. Aynı zamanda da uzun soluklu ve sabır isteyen bir iştir. Eğitimin merkezinde insan vardır. En önemlisi de “Eğitim, insanın davranışlarında olumlu davranış değişikliğidir.” Bu davranış değişikliklerine olumlu yönde kazanımlar sağlayanlar da elbette ki eğitimcilerdir. Eğitimciler, öğrencilerine olumlu davranış kazandırmada birçok metot ve teknik kullanabilir. Son yıllarda ise “Eğitimde yeni yaklaşımlar” doğrultusunda öğrenci merkezli eğitim programları uygulamaya girmiştir. Eğitimciler de kendilerini geliştirme ve bu yeni eğitim yaklaşımları doğrultusunda yenilenmeye çalışmaktadırlar.

Eğitimin amacının meşruluğu kadar, aracının da meşru olması gerekir ki, belirlenen hedeflere ulaşılmış olsun. Aksi takdirde meşru olmayan metotlarla, meşru amaca hizmet edilmez. O zaman amaçlarımıza uygun araç ve metot tespitlerimize dikkat etmemiz gerekir. Amacımız ne kadar meşru olursa olsun, aracımız amacımıza ulaşmaya uygun olmalıdır. Yoksa zarar verir ve yaralar açarız. Hedefe ulaşmakta zorluk çekeriz.

Metot olarak uygulamalarımızda bizlere yol gösterecek olan aşağıdaki yaşanmış ve ya yaşanması muhtemel olan olayı kendimize mihenk yapabiliriz.

“Yaşlı bir adam emekliye ayrılır ve kendine lisenin yanında küçük bir ev alır. Emekliliğinin birkaç haftasını huzur içinde geçirir ama sonra ders yılı başlar. Okulların açıldığı ilk gün, dersten çıkan öğrenciler yoldaki her çöp bidonunu tekmelerler bağırıp, çağırarak…

Bu çekilmez gürültü günler sürer ve yaşlı adam bir önlem almaya karar verir. Ertesi gün çocuklar gürültü ile evine doğru yaklaşırken, kapısının önüne çıkar, onları durdurur ve “Çok tatlı çocuklarsınız, çok da eğleniyorsunuz. Ben de sizlerin yaşındayken aynı şekilde gürültüler çıkarmaktan hoşlanırdım, bana gençliğimi hatırlatıyorsunuz. Eğer her gün buradan geçer ve gürültü yaparsanız size günlük 10 lira vereceğim.” der. Bu teklif çocukların çok hoşuna gider ve gürültüyü sürdürürler. Birkaç gün sonra yaşlı adam yine çocukların önüne çıkar ve onlara şöyle der: “Çocuklar enflasyon beni de etkilemeye başladı, bundan böyle size sadece 5 lira verebilirim.” Çocuklar pek hoşlanmazlar ama yine devam ederler gürültüye. Aradan birkaç gün daha geçer ve yaşlı adam yine karşılar onları.”Bakın!”der,”Henüz maaşımı alamadım, bu yüzden size günde ancak 1 lira verebilirim, tamam mı?” der içlerinden biri, “Günde 1 lira için bu işi yapacağımızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Biz bu işi bırakıyoruz.” der. O günden sonra da bir daha o sokaktan geçmezler.

İşte eğitimdeki ince püf noktalardan birisi de bu olmalıdır, değil mi? Müspet bir metotla problem çözme tekniği. Darısı eğitimci dostlarımızın eğitimde kullanacakları “ince eğitim” metotlarına inşâallah.

Bâkî Çimiç

Bakicimic52@gmail.com

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Tuncer KESKİN 13 Ocak 2021 / 22:39 Cevapla

Gerçekten ince bir eğitim olmuş hocam. Bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

    Baki ÇİMİÇ 26 Ocak 2021 / 09:52 Cevapla

    Teşekkür ederim Tuncer hocam. Selamlar

Elif ACAR 23 Ocak 2021 / 20:18 Cevapla

Değerli öğretmenim ne güzel bir örnekleme ile bizlerin eğitim Ufkunu genişletmişsiniz, tebrik ediyorum, çok teşekkürler hem gülümseten hem düşündüren bu güzel yazınız için…🙏🤗

    Baki ÇİMİÇ 26 Ocak 2021 / 09:54 Cevapla

    Yorumunuz bize şevk veriyor Elif hanım. İnşâallah istifadeye vesile olur hepimizin yazıları. Vesile olan Tuncer hocama teşekkürler… Sizlerden de daha sık yazılar bekliyoruz inşallah.

Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News