İnsan, aciz ve fakir yaratılmıştır « Samsun Star Haber

9 Ağustos 2022 - 19:36

İnsan, aciz ve fakir yaratılmıştır

İnsan, aciz ve fakir yaratılmıştır
Son Güncelleme :

10 Ağustos 2021 - 18:36

İnsan, aciz ve fakir yaratılmıştır

İnsan, sosyal hayata uyum sağlayacak şekliyle yaratılmıştır. Onun için “insan sosyal bir varlıktır” tespiti doğrudur. Ferdî yaşamak insan fıtratına uygun değildir. İnsan her ne kadar iktidar ve irade sahibiyse de, yek diğer hem-cinsi olan insanlara muhtaçtır. Çünkü insan acz ve fakr içinde halk edilmiştir. İrade ve iktidarı cüz’idir. İhtiyaç ve istekleri ise sonsuzdur. Hastalıklar, musibetler ve düşmanları da çoktur. Bu özellikleri insanları birbirine yardım edecek ve birlikte yaşayacak konumuna getirir. Bundan başka çıkış ve rahat edecek bir yol da görünmüyor.

Şu kâinat içinde insan eşref-i mahlûk olarak yaratılmış ve bütün mevcudatın zirvesinde bir makama konulmuştur. Kendisine tevdi edilen maddî ve mânevî imkânlar, cihazlar ve nimetler ile çok kıymetli olarak addedilmiştir. Her ihtiyacına cevap verilecek şeklinde tanzim edilmiş ve en zarurî ihtiyaçları en yakınına konulmuştur. Ez çok oksijene ihtiyacı vardır, bu ihtiyacı burnunun dibine kadar getirilmiştir. Hiç zahmet çekmeden her saniye oksijen ihtiyacını kullanmaktadır. Bir çocuk anne karnında göbek bağı ile harika olarak beslenmektedir. Ağzı, burnu, kulağı, gözü, el ve ayakları olduğu halde anne karnında onların hiç birini kullanamamaktadır. Demek insan anne karnına göre yaratılmamıştır. Anne karnı şu dünya hayatına bir hazırlık salonu ve bekleme yeridir. Bir süre sonra dünya hayatına teşrif eden bebek, hiç bilmediği ve beklemediği şekilde bakıcıları ve sütü hazır şekliyle karşılaşır. Sadece ağzını açacak kadar bir iktidar ve iradesi dışında yapacağı fazla bir şey yoktur. Anne ve baba pervane gibi hizmetine koşar, onu rahat ettirmek için her fedakârlığı yaparlar. Çocuk sadece ağlaması ile isteklerine kavuşur. Demek acz ve fakirlikte büyük bir kuvvet vardır. Çünkü bebek isteklerine cebir ve kuvvet ile değil, acizlik ve fakirlik ile ulaşır.

Öyleyse insan nefis ve enaniyet cihetinden vaz geçmeli, isteklerine ulaşmak için acizlik ve fakirlik madenini iyi kullanmalıdır. Bu da kul olduğu şuuruna tam vakıf olmakla mümkündür. Yani insan, “Kimin merhametiyle böyle hakîmâne idare olunuyorum? Kimin keremiyle böyle müşfikane terbiye olunuyorum? Nasıl birisinin lütuflarıyla böyle nazeninâne besleniyorum ve idare ediliyorum?” diye düşünmeli ve ona göre tavır almalıdır. Nasıl bir çocuk, eli yetişmediği bir isteğini, bir arzusunu elde etmek için ya ağlar, ya ister. Yani, ya göstererek, ya ağlayarak acizlik hâliyle bir dua eder, isteklerine muvaffak olur. Öyle de, insan, bütün hayat sahibi mahlûkat âlemi içinde nazik, nazenin, nazdar bir çocuk hükmündedir. Öyleyse insan çocuklardan geri kalmamalı, istediğini almak için Rabbine dua etme yolunu öğrenmeli, yüzünü ve yönünü fani mahlûklardan çevirip Rabb-i Rahimine çevirmelidir.

Bâkî Çimiç

bakicimic52@gmail.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News