Kör Noktalarımız « Samsun Star Haber

20 Haziran 2021 - 01:02

Kör Noktalarımız

Kör Noktalarımız
Son Güncelleme :

01 Haziran 2021 - 11:27

Kör Noktalarımız

Öncelikle Kör Nokta hakkında bilgi vermek gerekirse; Kör Nokta; kişinin kendisinin göremediği, ancak karşısındakilerin gördüğü, hoşlanılmayan davranış iletişimi diye ta’rîf ediliyor. Beden dilinin, göz temasının, ses tonunun, mimiklerin ba’zen zamansız, ba’zer yersiz, ba’zen de dozunda olmamasından dolayı, verilmek istenilen mesajın karşı tarafa sağlıklı aktarılmamasıyla ortaya çıkar.

Kör nokta bir tâbîrdir. Bu tâbîri günlük hayatta trafikte, askerî hareketlerde ve eğitim davranışlarında sıkça kullanıyorlar. Biz de bu tâbîrin ta’rîfini o açıdan değerlendirerek genel bir ta’rîf yaparak yazımıza giriş yaptık.

“Kör Nokta” tâbîrini biraz açmamız gerekirse şöyle tasnif edebiliriz.
*Kör Nokta trafikte sürücünün arkadaki taşıtı aynalarla ve diğer cihetlerle göremediği bir noktaya düştüğü yerdir. Şoförün görüş alanının dışında kalan bu kör nokta, şoföre büyük hatalar yaptırır. Sağ tarafını boş zanneden şoför kör noktada kalan taşıdı göremediği için o tarafa direksiyonunu çevirdiği an yüzde yüz kaza yapar ve telâfisi olmayan bir sonuca ulaşabilir. Hatta sonuç ölüm olabilir. Kazaların ekser bir kısmı bu kör nokta hatalarından kaynaklanır.

Olayı şimdi şöyle düşünelim. Dışarıdan bu iki taşıdı izleyen kişi kör noktaya düşen kişinin yaptığı hatayı net olarak görebilir, ancak şoför bu hatanın farkında bile değildir. Çünkü o normal bir davranış yaptığı kanaatindedir, ancak yaptığı davranış hayâtî bir hatadır. Bunun farkında değildir. Bu hatanın bedeli ise çok büyük olabilir. O zaman hayatımızın kör noktalarına da bu açıdan bakmak gerekir.

Kör noktalarımızı nasıl bulabiliriz?

Kör noktaların oluşma nedenlerinden biri ve en önemlisi kişinin özgüven eksikliğidir. Özgüven, kişinin kendini tanıması ve olumlu algılamasıyla meydana çıkar. Sağlıklı iletişimin oluşmadığı toplumlarda, özgüveni engelleyen davranışlarla sıkça karşılaşırız. Hangimizin çocukluğu “Sus! Kes!” “Büyüklerin yanında konuşulmaz!” “Bu yaptığın saygısızlık!” “Haddini bil!” baskısı ile geçmedi ki? Sağlıklı iletişim kuran insanların en önemli özelliği ise, önce kendisi ile barışık olmasıdır. İnsanlar birçok dil bilebilir, birkaç üniversite bitirebilir, birkaç diploma sahibi de olabilir, çok sayıda kitap okuyabilir, çok ülke gezmiş ve kültürlü sayılabilecek seviyede de olabilir; ancak özgüveni yoksa sahip olduğu bilgi ve donanımının servisini doğru yapamaz.

Kör noktalarımızı keşfedebilmek için yapabileceğimiz en kolay yöntem, elimize bir ayna almak veya bir aynanın karşısına geçip aynadaki ben ile yüzleşmektir.  Bir tiyatro sanatçısının oyun hazırlığı için saatlerce prova yaparak hatalarını en aza indirmeye çalışması gibi; ayna karşısında konuşmak, hareket etmek, jest ve mimiklerimizi takip ederek hatalarımızla yüzleşmektir. Nasıl ki tiyatro seyircisi provasız oyuncunun bütün hatalarını görüyor ve memnuniyetsizliği yüzüne yansıyor ise; aynadaki ben ile de aynen öyle yüzleşmeli ve hatalarımızı telafi edene kadar çalışmalıyız.

Pekâlâ, kendime hiç sordum mu?

 • Kendime güveniyor muyum, kararlı mıyım?

 • Topluluk önünde heyecanımı yenebildim mi?

 • Herkesle başarılı bir iletişim kurabiliyor muyum?

 • Güzel ve doğru yazıp, konuşabiliyor muyum?

 • Anlatımım ve duygularım yerli yerinde mi?

 • Dinleyebiliyor, dinletebiliyor muyum?

 • Sesimi doğru, güçlü ve güzel kullanabiliyor muyum?

 • Bedenimi ve hareketlerimi doğru kullanabiliyor muyum?

 • Göz temasım ve mimiklerim nasıl?

 • Heyecanlandırıyor, etkileyebiliyor ve ikna edebiliyor muyum?

 • Bir grup önünde etkin konuşma yapabiliyor muyum?

 • Her zaman her yerde irticalen (doğaçlama) konuşabiliyor muyum?

 • Kaç melekemi bir anda kullanabiliyorum?

 • Yapıcı bir eleştiride bulunabiliyor muyum?

 • Duygu ve düşüncelerimi kısa, anlaşılabilir, net ve özlü bir biçimde aktarabiliyor muyum?

 • Ne kadar dikkatliyim ve ne kadar doğalım?

 • Zamanımı iyi kullanabiliyor muyum?

 • Ve Kendimle ne kadar barışığım?[1]

Eğer kendime sorduğum bu soruların yarısından fazlasına olumlu cevap verebiliyorsam doğru yoldayım ve kör noktalarımla yüzleşmenin neticesini alıyorum demektir.

Baki Çimiç

Bakicimic52@gmail.com

[1] Bu maddeler “Kör Nokta” eğitim seminerinde aldığım notlardan tanzim edilmiştir.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Tuncer KESKİN 1 Haziran 2021 / 21:34 Cevapla

Bu güzel ve etkileyici yazınız için teşekkür ederiz Baki hocam. Yazılarınızla bizlere çok şey kazandırıyorsunuz. 👏👏👏

  Baki ÇİMİÇ 1 Haziran 2021 / 21:49 Cevapla

  Teşekkür ederim Tuncer hocam. Biz de yazan tüm kalemlerden istifade ediyoruz. Esasında bir planlama ile haftalık veya belli periyotlarla yazı planlaması yapabilsek daha güzel olur diye düşünüyorum. Şimdilik serbest olarak devâm ediyoruz. Yine de sitemizin güzide kalemleri kıymetli yazılar yayınlıyorlar. Hepsine teşekkürler.

Elif ACAR 1 Haziran 2021 / 14:22 Cevapla

Değerli Baki Hocam, elinize, bilginize sağlık, muhteşem bir yazı olmuş… Bazen bu tür bilgi içerikli yazıları okurken dağılabiliyor insan aman öyle yalın ve vurgulu yazmış, anlatmışsınız ki, yazı bitsin istemedim.. Paylaşımınız için minnettarım, çok teşekkür ederim, kaleminiz hiç bitmesin 🙏🤗

  Baki ÇİMİÇ 1 Haziran 2021 / 14:44 Cevapla

  Çok teşekkür ederim Elif hanım, o müşfik ve teşvik edici yorumunuz için. İnsan kendisini pek noksan görmek istemez. Ancak fıtratı icabı noksan ve kusurludur. Bu noktayı nazara sunmak üzere Kör Noktalarımıza temas etmek üzere bir yazı oldu. İstifadeye medar olmuşsa ne mutlu.

Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News