Korku Kültürü « Samsun Star Haber

7 Temmuz 2022 - 08:49

Korku Kültürü

Korku Kültürü
Son Güncelleme :

09 Haziran 2020 - 15:59

İlkel Toplum,
Orta-çağ Toplumu,
Mantık Toplumu,
Rasyonel Toplum,
Pozitivist Toplum,
Dindar Toplum,
Romantik Toplum,
Sanayi Toplumu,
Bilgi Toplumu,
Risk Toplumu,

Ve;

Korku toplumu!!!!

İnsanoğlunun, varoluşundan itibaren her dönemin ismi, yaşadıkları döneme denk gelen dini, iktisadi, kültürel, eğitimsel ve ahlaki  özelliklerinden dolayı farklı isimlerle adlandırıldı.
Dolayısıyla; her dönemi, içinde bulunduğu şartlar üzerinden konuşmak lazım. Bu bağlamda, yaşadığımız çağı, korku kültürü üzerinden değerlendirmek gerekiyor.

Korkuyu, sadece; fiziksel, manevi yada maddi olarak uğrayabileceğimiz zararlara karşı geliştirdiğimiz defansif duygularımızdan ibaret olarak algılarsak, bu tanımın, bir yada birçok yanı eksik kalır…

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki, korku; “kavram”  olmaktan çok uzakta ama; mutlaka, kapitalist sistem içerisinde bende buradayıma dönüşmüş durumda…

Medya, yalanda dahil her türlü haberi satmakla kendisine gelir elde ediyor. Uzun süre bu haberlere maruz kalmak alışkanlıklara dönüşüyor. Alışkanlıklar sonunda, bu haberlere karşı direnç göstemeye başladığında artık; yeni para kazanma sebepleri gerekiyor. İşte; “korku”  kavramı bu sebeple medya tarafından örgütlü bir dilde pompalanıyor.

Her alanda, korku kültürü oluşturulmaya çalışılıyor.
Ateistlere, “din” korkutularak enjekte edilirken,
Dindarlara,”dinsizlik”
Karunlara, “yoksulluk”
Fakirlere, “şükürsüzlük”
Kadınlara, “Toplumsal erekselcilik”
Erkeklere, “ayrıcalıklı konumlarını kaybetme”
Sağcıya, “sol”
Solcuya, “sağ”
Aleviye, “sunni”
Sünniye, “alevi
Türke, “Kürt”
Kürde, “Türk”
Batıya, “antiislam”
Doğuya, “modernite”
Sağlıklı insana, “virüs”
Vs.vs.vs.

Bütün bu örneklerde olduğu gibi kavramlar, insanlara, örgütlü olarak manipüle ediliyor. Ve bu kutuplaştırma “para” olarak 3-5 karuna dönüşüyor.

Malesef; dünyada, bi karunlar var. Birde, onlara hizmet eden 7 milyar istatistikten oluşan köleler…

Kelimeler; dünyayı yönetiyor, daha doğrusu algılarımızı yönetiyor.

Bu konu çok önemli!!!!!
Çünkü; özgür irademizle karar verdiğimizi düşünürken aslında, algıları manipüle edilmiş modern veya dindar bireyler olarak egemen ideolojilerin istedikleri canlılar haline getiriliyoruz…

Bir yerde okumuştum.Yazar, Cahit Zarifoğlu’nu anlatırken onu bir musluğa benzetiyordu. Az açarsan suyu yetersiz olur, çok açarsan üzerine “hayat” fışkırır diyordu. Aslında bu tanım aklıselim tüm insanlar için geçerli. Egemen ideolojiler de bunu bildikleri için, musluğu çok açıp insanların yetiştikleri kültürler üzerinden birbirlerine hayat fışkırtıyorlar. Herkes, sadece kendi yaşadığı hayatın doğru olduğunu düşünüp ötekileştirmenin içine düşüyor. Ve böylece zaten karun olan kapitalistler önce insanları korku kavramı üzerinden kutuplaştırıp, sonrada bu kutuplaşma üzerinden servetlerine servet ekliyorlar.

40 yaş üzeri insanlar bilirler…
Eskiden mahalle kültürü, imece kültürü, köy kültürü, şehir kültürü, infak kültürü, saygı kültürü vs.vs.gibi insani vasıflı kültürler vardı. Kimse; düşündüklerinden, yaşadıklarından, söylediklerinden dolayı yadırganmazdı.

Kim bilir! belkide, biz hatayı hep önümüze bakarak, arada bir arkamıza dönmeyerek yaptık.

Ve belkide, o güzel insanlar, o güzel atlarına binip gittiler…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Tuncer KESKİN 9 Haziran 2020 / 18:15 Cevapla

Korku kültürü günümüzde bir yönetim stratejisi haline gelmiştir. Antidemokratik toplumlarda korku kültürünü ne kadar çok pompalarsan o toplumun istediğin şekilde evrilmesini sağlayabilirsin. Toplum mühendisliği denilen konu da özünde budur. Toplumu istediğin şekilde yönetmek için algı oluşturur ve yönetirsin. Taki toplumsal bir patlama oluncaya dek. Bir toplum ne kadar çok okur araştırır ve bilinçlenirse o toplumun önünde hiçbir korku zinciri var olamaz. Çünkü milletin önünde hiçbir güç duramaz. Asıl olan MİLLETTİR.

Hakkı ÇAKIR 9 Haziran 2020 / 18:18 Cevapla

O sarı öküzü vermeyecektik.

Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News