Melek Öğretmen « Samsun Star Haber

7 Temmuz 2022 - 08:37

Melek Öğretmen

Melek Öğretmen

Melek Öğretmen
Son Güncelleme :

11 Eylül 2021 - 12:05

Melek Öğretmen

Daha önce “Unutulmayan Öğretmen” yazımız ile yaşanması muhtemel bir olayı aktarmıştık. Bu tür hadiseler hayatın normal akışı içinde insanlarda derin izler bırakan ve ibretli derslerle dolu olduğu için şahsım adına benim de ilgimi çekmiş ve iç âlemimde izler bırakmıştır. Çünkü insanî ve vicdanî hissiyatımıza dokunan tarafı vardır. İnsan sadece maddî ciheti itibarıyla bir makine gibi değil, duygu ve hissiyat ile donatılmış ayrı özellikleri ve güzellikleri olan bir fıtratta yaratılmıştır. Hele bazı insanlarda hissiyat daha galiptir. İnsanda hissiyat güzel olursa onun küçük âlemi olan ruh dünyası da güzel olur.

Bu girizgâhtan sonra yine yaşanmış veya yaşanması muhtemel olan ve hepimizin hayatına dokunabilecek bir öğretmen ve öğrenci arasında geçen olayı paylaşalım. Olayın kahramanları Melek Öğretmen ve öğrencisi Murat…

Melek öğretmenin niyeti, öğrencilerinin hepsine eşit ve âdil davrandığını ifade etmek idi, işte bu sebeple onlara “Hepinizi eşit ve aynı derecede seviyorum” dedi. Demesine dedi, ama bakalım hayata nasıl yansıyacaktı? Kader, bu sözü üzerine neleri sahneleyecekti, izliyoruz:

Ön sırada oturan Murat, Melek öğretmene, farkında olmadan öğretmenlik yapacaktı, kader, hayatın içindeki o gizemli sırlar yumağını yavaş yavaş açarken.

İşe başlama hazırlıklarında, öğrencilerin şahsî kayıtlarını incelediğinde Murat için yazılan yılsonu öğretmen kanaat notları çok değişkenlik gösteriyordu. Birinci sınıf öğretmeni, Murat’ın başarılı ve mutlu olduğunu; ikinci sınıf öğretmeni annesinin hastalığı onu çok etkilediğini; üçüncü sınıf öğretmeni ise annesinin ölümü sonrası yalnızlığın girdabında kaldığını; dördüncü sınıfta evde, okulda ilgisiz ve kapalı kaldığını not düşmüşler.

Melek öğretmenin zorlu süreci işte bu notlardan sonra başlar.

Yeni yılın ilk günü derse başlamadan önce öğrenciler öğretmenlerine hediye verir. Murat’ın hediyesine sıra geldiğinde kaba kese kâğıdına sarılı paketi açarken sahte taşlardan yapılı bileziğin birkaç taşı düşer. Alay edercesine gülen öğrencilerin duyacağı tonda, bileziğin çok zarif olduğunu söyler ve pakete sarılı, üçte biri dolu parfümden de bir iki damla bileğine damlatarak, çok nefis koktuğunu, ifade edip, gülmeleri engeller Melek öğretmen.

O günün bitiminde Murat, “Öğretmenim, bugün hep annem gibi koktunuz.”, der. Murat gittikten sonra Melek öğretmen uzun süre ağlar. Artık öğrencilerine, ders konularını anlatmaktan daha ziyade bir anne şefkatiyle yaklaşır, yakından ilgilenir. Bu ilgi, hepsinin çok hoşuna gittiği gibi Murat’ın bütün davranışlarında düzelmelere vesile olur ve eski başarısına kavuşur. Ve Murat, en çok sevdiği öğrencisi olur. Melek öğretmen, ne kadar söylense de sevginin eşit dağılmadığını, kişilere göre değişkenlik gösterdiğini yaşayarak öğrenir.

Aradan yılar geçer ve takip eden yıllarda Melek öğretmene mektuplar gelir, Murat’tan. Yılsonunda en iyi öğretmenin kendisi olduğunu ifade eder. Lise bitiminde, üniversiteyi kazandığında, nihayet üniversite eğitiminin bitimi derken yüksek lisans ve artık son mektubun notunda Dr. Murat Can, diye imzayı görünce Melek öğretmen çok eskilere giderek yeniden gözyaşları sel olur.

Nikâh masasında şahit olma dâveti Melek öğretmeni çok mutlu eder. Masada anne ve babasına ayrılan yerde Melek öğretmen oturuyordu, çok sevinçliydi. Nikâhın sonundaki takıda Melek öğretmen, çantasından çıkardığı paketi özenle açar. Kese kâğıdına sarılı bileziği gelin hanımın koluna takarken elleri titrer ve parfümü de avuçları arasına şefkatle teslim eder ve yukarı kaldıramadığı gözlerinden artık mutluluk yaşları boşanır. Murat, annesi değerindeki öğretmeninin kulağına ömürlük teşekkürünü: “Bana inandığınız için çok teşekkür ederim, öğretmenim. Kendimi önemli hissetmem ve sonrasındaki başarılarımda hep sizin eseriniz var, size minnettarım” der. Ve Melek öğretmen hayatî dersini şöyle ifade eder:

“Yanılıyorsun Murat evlâdım! Ben değil, sen bana öğrettin! Seninle karşılaşıncaya kadar ben öğretmenliği bilmiyormuşum!.”

İşte böyle muhterem meslektaşlarım ve kıymetli dostlarım…

Hayat bazen bizim istediğimiz şekilde şekillenmiyor, kaderin de müdahalesiyle faklı noktalara yöneliyor. İnsan bazen hayatın ağır teklifleri altında çırpınırken kaderin önüne çıkardığı fırsatlar sayesinde tekâmül ediyor, tahmin edilmez neticelere doğru insanı çıkarıyor. Bir öğrencinin öğretmeninin hayatına dokunabilecek ve ona ders yüklü bir hayat yaşatacak hayat derslerinin yanında, aynı olay içinde bir öğretmenin de öğrencisinin hayatına dokunacak görünürde küçük, ancak netice itibarıyla unutulmaz izler bırakan davranışların güzel neticelerini görmek bizlere de yol gösterici bir kılavuz olabileceğini unutmamak dileğiyle…

Baki Çimiç

bakicimic52@gmail.com

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Tuncer KESKİN 12 Eylül 2021 / 01:05 Cevapla

Bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederiz Baki Hocam. Yazılarınızı okumak bize her daim yeni şeyler kazandırıyor. 👏👏👏

Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News