Metalaşma ve Yorgunluk « Samsun Star Haber

7 Temmuz 2022 - 08:35

Metalaşma ve Yorgunluk

Meta kavramı, çok kapsamlı bir konu!

Metalaşma ve Yorgunluk
Son Güncelleme :

17 Kasım 2020 - 11:52

Metalaşmak; Kelime anlamı olarak meta özelliği kazanmak, meta durumuna gelmek demektir.

Meta kavramı, çok kapsamlı bir konu!

Doğal kaynakların metalaşması, tarımın metalaşması, gıdanın metalaşması, aşkların metalaşması, dinin metalaşması, özel gün ve gecelerin metalaşması, binaların metalaşması, evliliğin metalaşması gibi özünde doğal olan, duygu olan, emek olan, güven, sevgi ve inanç olan tüm nesne ve kavramların insan eliyle maddi alana evrilmesi ‘metalaşmak’ kapsamına girer. Aslında; insanın zenginleşme, soylulaşma, güç elde etme içgüdüsüyle doğal olan her şeyi sömürmesi olarak da ifade edilebilir.

İkinci dünya savaşı ve Fransız ihtilalinin hemen sonrasında yaşanan hızlı betonlaşmanın ve çok katlı binaların yapılması; Bir sömürü aracı olarak görülen insan emeğinin, fabrikaların bulunduğu merkezlere taşınarak, buna bağlı olarak da çevre kirliliğinin, hızlı nüfus artışının, kültürler arası çatışmaların ve stresli insanların yaşadığı coğrafyalar haline dönüşmesi, insanların hem ekonomik, hem sosyolojik, hem de psikolojik açıdan ‘yorgun’ bedenler haline dönüşmelerine sebep oldu.

Hızlı bir şekilde dönüşüm geçiren ekonomik hayat, var olma mücadelesine sürüklenen insanı, bedenen dinlenmesini sağlayacak doğal yaşamdan koparttı.

Doğal eşyaların yerini, kanserojen madde taşıyan suni eşyalar aldı.

Fabrikaların bacalarından çıkan zehirli gazlar, arabaların egzoz gazları, yakıt ve temizlik ürünlerinin neden olduğu kimyasal yoğunluk  ‘yorgun akciğerler’ haline dönüştü.

Teknoloji ile birlikte gelişen elektronik eşyalar, radyoaktif maruziyete , bu maruziyet de ‘yorgun beyinlere’ yol açtı.

Hızlı göç, kültürler arası çatışmalara, bu çatışmalar da köylerinde huzur içinde yaşayan yığınların ‘yorgun ve kuralsız’ insanlar haline dönüşmesine neden oldu.

Kapitalizmin dayatması olan özel günlerde hediyeleşme alışkanlığı ve tüketim çılgınlığı ‘yorgun bütçelere’ sebep oldu.

Tutarsız aşklar, varlıklı eş ve sevgili arayışları ‘yorgun kalplere’ neden oldu.

Güzellik olgusunun metalaşması, birbiriyle yarışa sürüklenen insanların ‘yorgun bakış açılarına’ sahip olmalarına sebep oldu.

Din olgusunun bazı tarikat ve cemaatler üzerinden makam, statü ve ekonomik kazanç haline dönüştürülmesi ‘sömürülen ve yorulan duyguların’ ortaya çıkışına neden oldu.

Bu örnekler, çoğaltılabilir. Benim üzerinde durduğum mesele; meta haline dönüştürülmüş yaşamların ve insanların yorgunluğu!

Kendinize bir iyilik yapın!

Aşık Veysel’in dizelerinde bahsettiği iki kapılı  bir han olan yalan dünya için,

Bedenlerinizi yormayın!!!!!

Saygılarımla.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News