Murat Dağcı hocamızı kaybettik… « Samsun Star Haber

25 Mayıs 2022 - 09:36

Murat Dağcı hocamızı kaybettik…

Ânî bir ayrılık!

Murat Dağcı hocamızı kaybettik…
Son Güncelleme :

21 Mart 2021 - 18:30

Ânî bir ayrılık!

İnsanın bazen nutku tutulur ya; işte aynen öyle bir hâl yaşadık bu gün. Sosyal medyadan öğrendiğim “Murat Dağcı hocamızı kaybettik, acımız büyük.” cümlesi birden içimi yaktı ve tâ yüreğimin içi cız etti! Demek insanın hayatında yer eden ve kalbinin nadide bir yerinde taht kuran insanların ölümü böyle acı veriyor insana. Bu duyguyu elbette ki ilk defa yaşıyor değildim, birçok defa yaşamış ve tesirinden epey süre kurtulamamıştım. Yine aynı halet-ı ruhiyeyi yaşıyorum. Birden Çarşamba Yeşilırmak İlkokulu’na atandığı yılları hatırladım ve yıllarca beraber zümre olarak aynı sınıfları okutmuştuk. Hepsi gözlerimin önünden bir sinema şeridi gibi akıp geçti. Dost canlısı, arkana en zor durumda taş olacak bir arkadaştı. Zümrece yapacağımız sınavların sorulanı hazırlar bize de verirdi. Zümre arkadaşlarımın bize zümre başkanı olmamızı teklif ettiklerinde Murat hocam “Evrak hazırlamada sana yardım edeceğim Baki hocam” derdi. Dediğini de yapardı. Halen bilgisayarımda ondan aldığım çalışma dosyaları ve etkinlik klasörleri durur. Teknolojiyi iyi kullanır ve mesleğinde pedegojik birikimi fevkaledeydi. Hep paylaşımcı ve yardımseverdi. Okul dışında da ayrı bir muhabbetimiz vardı. Hareketli, çalışkan ve donanımlı bir öğretmendi. Bunları söz olsun diye değil, bir hakikati ifade etmek için yazıyorum.

Kısa bir süre de olsa Çarşamba Gökçeçakmak Köyü’nde müdür yardımcılığı da yapmıştı. Oradan bizim okula atanmış ve zümre olmuştuk. Bir mezun verdikten sonra tekrar birinci sınıfa dönmüş ve öğrencilerimizi üçüncü sınıfa getirince biz Samsun’a atanmış ve Yeşilırmak İlkokulu’ndan ayrılmıştık. Atandığım okuldaki müdür yardımcısı Sonat beyle birlikte çalıştığı için ilk adını bize veren de Murat hocamız olmuştu. Elbette Murat hocamızla görüşmelerimiz devam etti, hatta bir ara aynı sitede komşu olmayı bize düşünmüştük. Gelip kısa süreliğine misafirimiz olmuş ve daire sahibi ile anlaşamamışlardı. Üzülmüştüm, çünkü onların âilecek bize yakın olmalarını arzu etmiştik. Sonra Çarşamba’da kalmaya karar verdiler ve aynı okulda Murat hocamız mesleğine devam ediyordu.

Aldığım bilgiye göre yakınlarının yakalanmış olduğu covid hastalığı onlara da bulaşmış. Beşinci gün sonunda hastaneye yatırılıp yoğun bakıma alınmış, ancak hastalığın seyri ağırlaşınca Murat hocamızın 21 Mart 2021 nevruz günü vefat haberini aldık. Nevruz-u Sultanî onun için sanki bir şeb-i aruz olmuştu. Murat hocamız genç yaşta bu fani dünyaya veda etti ve geride hoş bir seda bıraktı. Yüzlerce öğrenci, dost, arkadaş, veli ve komşuya sıcak kalbli kocaman bir hatıra bıraktı. Öğrencilerine emek verdi, hayat düsturları aşıladı. İyi bir meslektaş, ailesine çok bağlı bir babaydı. Buna yakinen şahidiz. Ne desek az, ye yazsak yetersiz diye düşünüyorum. Bizler için de zor olan bu ayrılık, elbette ki eşi ve iki erkek evladı için çok daha zor. Rabbim Murat hocamıza rahmet etsin, mekânı cennet olsun. Eşine, evlatlarına ve yakınlarına sabr-ı cemil ihsan etsin. Dayanma gücü versin. Metanet ve cesaret versin.

İşte ölüm hakikati böyle. Bazen bir anda, ansızın, beklenmedik bir zamanda geliyor. Hepimize ibretli ve hikmetli dersler veriyor. Rabbim bütün ölmüşlerimize rahmet, geride kalan acılı âilelerine sabırlar ihsan etsin. İnşallah Rabbim önden gidenlerle bizleri cennetinde buluştursun.

Baki Çimiç

bakicimic52@gmail.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Figen Güneş 21 Mart 2021 / 19:03 Cevapla

Çok üzgünümmm.

Allahımmmmm mekanını cennet eylesin 🙏🙏🙏

  Baki ÇİMİÇ 21 Mart 2021 / 19:24 Cevapla

  Hepimiz çok üzgünüz Figen hocam, az mı hatıralarımız var. Rabbim mekanını cennet eylesin inşallah.

Tuncer KESKİN 22 Mart 2021 / 21:29 Cevapla

Duyduğumda inanamadım.. Çok üzüldüm. Duygularımı ifade edemiyoorum gerçekten.. 🙁 Mekanı cennet olsun inşallah..

  Baki ÇİMİÇ 22 Mart 2021 / 22:07 Cevapla

  İki gündür içimde tarifi zor bir acı var. Ne kadar da dokunmuş hayatımıza, ne kadar da çok hatıra bırakmış mazimize… Rabbim cennetine alsın inşallah.

Elif ACAR 23 Mart 2021 / 18:24 Cevapla

“Ölüm kapınızı çaldığı zaman, bir sevginiz olsun Dünyada kalan.” demiş şair, bu cümleyi öyle ince işleyerek, yüreğimize nakışlayarak anlatmışsınız ki Baki bey, her paragrafta yutkundum… 😔Tekrar başınız sağolsun, sabırlar diliyorum🙏

  Baki ÇİMİÇ 23 Mart 2021 / 23:31 Cevapla

  Allah razı olsun Elif hanım, teşekkür ederim. Bizler Tuncer ve Figen hocamız ile birlikte aynı okulda Murat hocamızla beraber çalıştık. Murat hocamız hârika bir insandı. Rabbim mekânını ve makamını cennet eylesin inşallah.

Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News