Musibetlerin hikmeti nedir? « Samsun Star Haber

7 Temmuz 2022 - 08:44

Musibetlerin hikmeti nedir?

Musibetlerin hikmeti nedir?

Musibetlerin hikmeti nedir?
Son Güncelleme :

05 Şubat 2021 - 11:27

Musibetlerin hikmeti nedir?

Hayat her zaman sağlık ve mutluluk içinde sürüp gitmez. Yani hayat bir çizgi üzerinde tek düze devam etmez. Bazen sıkıntılar, hastalıklar, felaketler ve musi­betlere müptela oluruz. Bu sıkıntı, hastalık ve musibetler şüphesiz hepsi de Allah’tan­dır. Çünkü “Hayrihî ve şerrihî minallâhi teâlâ”ya itikatî olarak inanmışız. Yani “Hayır da, şer de Allah’tandır.” diye iman etmişiz. Ancak imtihan dünyasında biz sebeplere yapışıp neticeyi Rabbimizden talep ederiz. Hasta olduğumuzda doktora gitmek ve ilaçları kullanmak bizim vazifemizken, neticede şifayı ihsan etmek Allah’tandır.

Peki şerler, kötülükler bu dünyada niçin vardır? Hastalıklar, musibetler ve felâketler ne içindir?

Elbette bunların da bir hikmeti ve sırrı olmalıdır. Kâinatta hiç bir şey başıboş değildir. Ce­nab-ı Hak, Kur’ân-ı Kerim’de “Bakarsınız, sizin hoşlanmadığınız bir şey, hakkınızda hayırlı olur.”[1] buyurur. Bununla beraber “Allah her şeyi en gü­zel şekilde yarattı”[2] âyeti, aslında görünüşte çirkin görünen hadiselerin de “güzel” ciheti olduğunu gösterir. Çünkü “Güzel’den gelen her şey güzeldir.” Ancak hikmet dünyasında yaşadığımız için her şey bizzat güzel olmayabilir. Bazı şeyler netice itibarıyla güzeldir. Çünkü imtihan dünyasındayız. İmtihan olunurken zahmet çekilir. Çalışan ve gayret eden ise netice itibarıyla güzele ve hayra ulaşabilir.

Bu hakikat, Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın Marifetnâme eserine şu veciz cümlelerle yansı­mıştır: “Hak şerleri hayr eyler / Zannetme ki gayr eyler / Ârif ânı seyr eyler / Mevlâ gö­relim neyler / Neylerse güzel eyler.”

Evet, Mevlâmız neylerse güzel eyler. Bu, musi­betler bile olsa… Kula düşen, görünürde sıkıntılı ve şer gibi olan bu haller içerisinde “sabır ve şükrü” elinden ve dilinden geldiğince bırak­mamak, Rabbinden gelene razı olup, teslimiyet içerisinde, yaşadıklarını kendi hakkında fırsata dönüştürmeye çalışmak olmalıdır. Böyle olduğun­da, bu sabır hâli de kendi açısından kâra dönüşerek, hastalık ve musibetler cihetiyle insana çok yüksek mertebeler ve derceler ka­zandıracaktır inşa­allah.

Şahsî veya toplumsal olarak, başa gelen musibetlerde “Kade­re hangi fiillerimizle fetva verdirdiğimiz” hususu da mutlaka sorgulanmalıdır.

Musibetlerin hikmetini, taşıdığı mesaj ve manaları, tarihte ibret alınacak musibetleri ve musibetlerin ‘birer ihtar ve ikaz’ olmasını ve kaderî cihetlerini de ele alacağımız gelecek yazılarımızda buluşmak dileğiyle…

Bâkî Çimiç

bakicimic52@gmail.com

[1] Bakara Sûresi, 2:216

[2] Secde Suresi, 32:7

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News