Öğretmenlik Hayatım « Samsun Star Haber

9 Ağustos 2022 - 20:23

Öğretmenlik Hayatım

Eğitim hayatıma Ordu ili Korgan ilçesinde başladım. İlk, orta ve lise tahsilimi kendi doğduğum yerde tamamladıktan sonra

Öğretmenlik Hayatım
Son Güncelleme :

24 Kasım 2020 - 10:55

Eğitim hayatıma Ordu ili Korgan ilçesinde başladım. İlk, orta ve lise tahsilimi kendi doğduğum yerde tamamladıktan sonra Üniversite hayatım Giresun Eğitim Yüksek Okulu sınıf öğretmenliği bölümünde devam etti ve 1985 senesinde mezun olduk. Mezun olduğumuz sene ilk defa uygulanan Yeterlilik Sınavı’na tabi tutulduk ve sınavı başarı ile kazanarak ilk atamamız yapıldı. Heyecanlı ve bir o kadar da vatanımıza hizmet etmek için nereye atanırsak gitme sevdası ile bu kutsal addettiğimiz mesleğe başlamak heyecanı içindeydik. Derken ilk atamamız yapıldı.

Yıl 1986, yer Mardin ili Kızıltepe ilçesi, Sancarlı Köyü. 27 Mart günü ilk öğretmenliğe başladığım yer. Uzaktı, coğrafi ve kültürel olarak yaşadığım Karadeniz bölgesinden farklıydı. Ancak insanları öyle misafirperver, öyle mert ve cana yakındı ki halen görüşüyor ve hatıraları derhatır ediyoruz. Beş seneye yakın görev yaptığım bu güzel ve özel yerden Samsun ili, Ayvacık ilçesi Çökekli Boyalıca ilkokuluna atandım. Burada da şartlar çok zor, imkânsızlıklar insanı çaresiz bıraksa da bir yıl görev yapıp Çarşamba ilçesi İlkadım Mahallesi Dumlupınar İlkokuluna tayinim çıktı. Tam 7 sene burada kaldım. İşte ilk defa 1.sınıftan alıp 5.sınıftan mezun ettiğim öğrencilerim burada oldu. Ve en çok iletişimin olanlar da Kızıltepe Sancarlı Köyü hariç bu ilk göz ağrılarım oldu. Hemen hemen yarısı ile devamlı iletişim içindeyiz.

Dumlupınar İlkokulu’ndan sonra yine Çarşamba merkez K. Evren İlkokulu’nda göreve başladık. Bu okulda tam 16 sene görev yaptım. Üç mezun da bu okulumuzda verdik. Daha sonra Yeşilırmak İlkokulu olan bu okulumuzdan kader bizi Samsun Arıburnu ilkokuluna sevk etti. Burada da bir mezun verip, iki sene de destek eğitiminde görev yaparak 2020 yılı Temmuz ayı itibarıyla çok sevdiğim mesleğinden emekli oldum.

Çok hatıralar var, sanırım ömrümüz olursa bundan sonra o hatıraları hatırlayıp, bazen de kaleme alıp derhatır edeceğiz. Yetiştirdiğiniz bütün öğrencilerimizi çok seviyor ve özlüyorum. Ne olursa olsun bir insanın hayatına dokunmak ve unutulmaz hatıralar bırakmak çok çok önemli diye inanıyorum. Bunu ne kadar başarabildik bilemiyorum, ancak şundan eminim, bütün gayret ve gücümle onlara hayat prensibi olabilecek değerler vermeye çalıştım. Elbette herkese yetişememiş ve hatta memnun edememiş de olabiliriz. Böyle bir günde tekrar hatıralara dönmek ve bir nebze de olsa hasbihal kabilinden maziye bir not düşmek istedim.

Öğretmen arkadaşlarımın ve eğitim camiasının öğretmenler gününü tebrik eder; bütün öğrencilerime ve velilerime ayrı ayrı selamlar, hürmetler.

Bâkî Çimiç

bakicimic52@gmail.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News