Olmazsa Olmaz ! « Samsun Star Haber

26 Mayıs 2022 - 12:18

Olmazsa Olmaz !

Bir ülkenin olmazsa olmaz neferleri vardır. Bu neferler ;

Olmazsa Olmaz !
Son Güncelleme :

13 Mart 2022 - 22:10

Uzun bir aradan sonra yine yeni bir konuyla buradayım. Konumuz olmazsa olmaz..

Bir ülkenin olmazsa olmaz neferleri vardır. Bu neferler ;

– Eğitim camiasında çalışan öğretmenlerimiz.
– Sağlık camiasında çalışan doktorlarımız ve sağlık personellerimiz.
– Adaletin yerine gelmesini sağlayan hakim, savcı ve avukatlarımız.
– İç ve dış güvenliğimizi sağlayan asker ve polisimiz.

Konuyu biraz daha açalım.

Eğitim: Eğitim bir ülkenin her şeyidir. Bizler toplumu oluşturan bireyler iyi bir eğitim almalıyız ki ülkemiz gelişsin muassır medeniyetler seviyesinin üzerine çıksın. Hangi konuda olursa olsun, hangi meslek dalında olursa olsun iyi yetiştirilmiş, iyi eğitim almış birey bu ülke için, bu ülkenin geleceği için, yeni nesiller için vazgeçilmez bir unsurdur. Geleceğin mirası eğitilmiş çocuklarımızdır.

Eğitim çok geniş kapsamlıdır. Öyle sadece kitap okuyarak, testler çözerek elde edilen başarı değildir. İnsanın her manada kendi kendini eğitebilmesidir aslolan. Maddi yönümüzü eğitirken maneviyatımızı da eğitebilmeliyiz. Ahlaklı, dürüst, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilmektir özgür olmak. Şahsi menfaatlerin toplum menfaatlerinin üzerine çıkmamasıdır. Ancak bu sayede toplumsal olarak gelişebilir yeni teknolojilerin önünü açabilir ve gelişen dünyada kendimize ülke olarak saygın bir yer bulabiliriz.

Neden birinci sırada eğitim ? Çünkü bütün mesleklerin başında bir eğitim gereklidir. Eğitim yoksa hiçbir meslek yok demektir. İlkokuldan üniversiteye, doktor, mühendis, ekonomist, bilim insanı, siyasetçi  yetişmesinden kalifiye eleman yetişmesine kadar eğitim her alanda olmazsa olmazdır.  Bunun için ülke olarak en büyük yatırım eğitime olmalıdır. Ve eğitilmiş bireylerimize toplum olarak sahip çıkmak zorundayız.

Sağlık: Sağlık hayattır. Olmazsa olmazımızdır. Sağlığı yerinde olmayan birey ne kendine faydalı olabilir ne de topluma. Hayatidir. Vazgeçilmezdir. Sağlık bir ekip işidir. Bu ekip et ve tırnak gibidir. Bütündür. O yüzden sağlık konusunda uzmanlaşmış bu millete kendini adamış doktorlarımız, sağlık personelimiz bizim için çok değerlidir.

Sağlıklı bir toplum üreten, gelişen, büyüyen bir toplumdur. Bu konu hakkında çok uzun yazmaya gerek yok. Çünkü sağlık yoksa hayat yok. Bu mesleğin önemini öyle kelimeleri uzatarak ifade etmeyi gerek görmüyorum.

Adalet: Adalet toplumu toplum yapan yapı taşıdır. Özgür olmalıdır. Bağımsız olmalıdır. Hiç kimsenin önünde eğilmemelidir. O öyle yüce bir meslektir ki çok farklı düşüncedeki insanları birleştirir bir arada tutar. Toplumu toplum yapar. Toplumun güven duygusunu sağlar. Böylece insanlar ne kadar farklı olursa olsun adalet önüne eşit olduklarını bilir, maddi ve manevi gelişimini en güzel şekilde tamamlar.

Psikolojide bazı terimler vardır. İd, ego ve superego. Bunlar bireyin benliğini oluşturan katmanlardır. Adalete güvenen, adalete inanan bir insanın benlik gelişimi pozitif yönde olacak, otokontrol sistemi gelişecek ve topluma faydalı bir birey olarak toplumdaki yerini alacaktır.

Adalete dışarıdan müdahale asla kabul edilemez ve olmamalıdır da. Adaleti yara almış toplum ne gelişebilir ne de üretebilir. İnsanlar şahsi menfaatlerinin peşine düşer. Bireysel zenginlikler ortaya çıkarken güçlü olan güçsüzü ezer.

Hak, adalet ve eşitlik olmadığı zaman insanlar birbirinden ayrışır, kutuplaşır öfke dolu bir toplum oluşur. Toplumsal mutluluktan söz edilemez. Psikolojisi bozuk bir toplumla nasıl bir gelişmeden söz edebiliriz ki…

Toplumu oluşturan bireylerdir. Öyleyse bireysel olarak geleceğe güven duyabilmemizin başında adalete güvenebilmemiz  gerekir.

Güvenlik: Bir ülkenin iç ve dış tehditleri vardır. Bu iç ve dış tehditleri bertaraf edecek olan ise güvenlik güçlerimizdir. Askerimiz, polisimiz en iyi eğitimi almış bir şekilde görevinin başında olmalıdır. Bu ülke için, vatan için gözünü kırpmadan canını verebilecek nice asker ve polisimiz vardır.

Dünyada olup biten olayları savaşları hepimiz görüyoruz. Askeri gücü üstün olan zayıf olanı, hak adalet göz etmeksizin işgal edebiliyor yerle yeksan edip binlerce masum sivil insanları öldürebiliyor. Bu durum bize gösteriyor ki güçlü bir ordumuz olmak zorunda.

Güçlü ordu; güçlü millet güçlü devlet demektir.

Günümüzde güçlü ordu eskisi gibi asker sayısının çokluğuyla ifade edilmiyor artık. Güçlü ordu demek teknolojide, bilimde en üst düzeyde olmak demektir. Yapılan askeri silah ve mühimmatlar (tank, top, uçak, füze, uçak gemileri, donanma unsurları vs) hepsi yüksek teknoloji gerektiren ürünlerdir. Radar sistemleri bir ülkenin savunmasında olmazsa olmazdır. Uydu iletişimleri bunlar hep yüksek teknoloji gerektirir. Buradan da tekrar eğitimin önemini anlamış oluyoruz.

——————————o——————————–

İşte bu meslek grupları bir ülkenin olmazsa olmazıdır. Ülkeyi, toplumu ayakta tutacak en önemli organlardır. Bu organları oluşturanlar ise bizleriz.

Biz kim miyiz ? Biz HALKIZ… Bu toplumun bireyleriyiz.

Güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmak istiyorsak üretmeliyiz. Her alanda üretmeliyiz. Tarımda, hayvancılıkta, sanayide, teknolojide her alanda.. Ekonomimizin güçlü olabilmesi üretime bağlıdır.

Gelelim işin özüne;

Bir gemi düşünün bu geminin var olabilmesi için yukarıda bahsettiğim meslek grupları olmazsa olmazdır. Gemimiz var.

Peki ya kaptan ???

İşte kaptan farklı farklı meslek gruplarından gelen siyasetcilerdir. Gemiyi karaya çıkaracak olan, geminin birlik ve bütünlük içinde olmasını sağlayacak olan siyasilerdir. Devleti yöneten hükümetlerdir. Bundan sonra konuşulacaklar siyasi içerik barındırabileceği için sözlerime burada son veriyorum. Gerisi özgür düşünme yeteneğine sahip olan bireylerde yani sizlerde…

Allah ülkemizi her daim şahsi menfaatlerini toplum menfaatlerinin üzerinde tutanların şerrinden korusun. Birlik ve bütünlüğümüzü bozmasın.

Başka Türkiye yok..

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Sengül Güngör 13 Mart 2022 / 23:05 Cevapla

Ağziniza saglik 🙂

Elif ACAR 14 Mart 2022 / 00:03 Cevapla

Öncelikle bu elzem ve çok hassas konuları kaleme aldığınız için sizi tebrik ediyorum Tuncer bey… Harfiyen katılıyorum ve Özdemir ASAF\′ın bir sözü vardır \”Bir insan treni kaçırırsa başka bir tren gelir onu alır, bir ulus treni kaçırırsa başka bir ulus gelir onu alır.\” Bu söz çok derindir, acı gerçektir. Yazınızın bam teli gibi aslında! Hepimiz o trenin yolcusuyuz. Bu yolculukta eğitimle, sağlıkla, güvenle yol alabilmeliyiz ki başka yöne sapmayalım. Sahip çıkmalıyız toprağa, vatana, bayrağa, marşımıza ve en önemlisi halk olarak birlik dirliğimize dahası varlığımıza… Bu da anca bu neferler ile çekirdekten yetişmiş nesillerimiz ile mümkün. Yarın vahlamak yerine bugün aydınca tarafsız, yansız düşünerek omuz omuza yürümeliyiz. Yazıyı okurken duygulandım da neden mi? Bu hayat telaşında unuttuğumuz ne çok kavram var oysa ki… Dilerim bir gün… Çok yakında… Dilerim bir gün… Saygılarımı sunuyorum, başarılarınız daim olsun 🙏

Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News