REKLAM NEDİR? SOSYAL MEDYA REKLAMLARI ETKİLİ MİDİR? « Samsun Star Haber

9 Ağustos 2022 - 19:15

REKLAM NEDİR? SOSYAL MEDYA REKLAMLARI ETKİLİ MİDİR?

REKLAM NEDİR? SOSYAL MEDYA REKLAMLARI ETKİLİ MİDİR?
Son Güncelleme :

29 Haziran 2020 - 13:09

Elimizdeki verilere göre reklam; hedef kitleyi, işletmemize ait ürünlerin veya hizmetlerin farkında olmasına, verdiğimiz iletinin anlaşılmasına, satın alma isteği yaratarak pazarın talebini kendi ürün ve hizmetimize yöneltmeyi amaçlar.

Reklam yapan her marka geniş kitlelere hitap eder ama sadece o ürüne ihtiyaç duyan müşterilerin dikkatini çeker. Ürüne ihtiyacı olmayanlar reklamı görürler ama ilgilenmezler.

Reklamlar, türü, amacı ve uygulama alanı bakımından çok çeşitlilik göstermektedir. Markalar, sattıkları ürünle o dönemde ilgilenmeyen insanlara da reklamı gösterdikleri için, paralarının bir kısmını israf ettiklerini düşünebilirler. İşte burada sosyal medya, internet reklamları bu konuya büyük çözüm gibi duruyor. Bu yeni reklam stratejilerinde hedef kitlelerin seçilebilir olması ve kendi hedef kitlesini tanıyan, iyi belirleyen işletmeler için gerçekten büyük imkan.

Kişiye özel reklamların performansı, televizyonda reklam yapmanın performansıyla kıyaslanmayacak kadar yüksektir. Ama bu her zaman içinde doğru yöntem olarak düşünülmemelidir. Şöyle ki hedef kitle olarak belirlenmemiş müşteri o an bu ürüne ihtiyaç duymayabilir ancak bu kişiler ilerleyen zamanda da bu ürüne ihtiyaç duymayacağı anlamına da gelmez.

Yani işin aslı, göründüğünden birazcık farklı.

 

İnsanlar bir ürüne ihtiyaç duyduklarına karşılarına çıkan ilk reklamdaki markayı satın almazlar. Bir insanın bir markayı satın alması için öncesinde o markayı tanımış olması gerekir. Yani firma reklam ile kendini insanlara “ben varım, aklınızın bir köşesine yerleşeceğim ve ihtiyaç duyduğunuzda beni tercih etmelisiniz” demelidir de.

Tabiki tv veya radyo reklamları daha geniş kitleleri hedef alabilmekte ve ben buradayım varım mesajını geniş kitlelere daha iyi verebilmektedir. Ama yerel bölgesel firmalar için ulusal tv kanalları biraz reklam için ayrılan paranın boşa gitmesine sebep olabilir.

Burada firma yöneticileri, hedef kitleye ulaşarak boşa para gitmesin hedefe ulaşayım mantığı ile yaklaşabilirler.

Doğrusu bu gibi gözüksede firmaların kendisi için cazip olan sosyal medya, internet reklamlarına yöneldiğinde boşa para gitme tasasından birazcık uzaklaşması gerekir.

Sosyal medya ve internet reklamlarında hedef kitle avantajını kullanırken de çemberi çok dar tutmamak da bir politika olmalı hedef kitleyi belirlerken bu hedef kitle kriterlerini geniş tutmak firma için faydalı olacaktır.

İnsanlar bir ürüne ihtiyaç duyduklarında, önce o zamana kadar duymuş oldukları markalar aklına gelir anımsar, sonra bu markalar arasından bir tanesini satın alır. Bu nedenle hedef kitlesi geniş olan marka insanların zihnine girmek için de düzenli reklam yapması gerekir. Firma sadece bugün ihtiyaç duyanlara değil yarın ihtiyaç duyacaklara da hedef kitlesini geniş tutarak ulaşması gerekir. Bunu gerçekleştirmek için firmanın daha geniş kitleye yönelik reklam yapması yani parasının bir kısmını bazen boşa harcamayı göze alması gerekir.

Burada ifade ettiğim “boşa harcama” aslında, bir yatırımdır ve getirisi orta ve uzun dönemde ortaya çıkar. İnsanların firmayı tanıması; firmanın ne yaptığını, firmanın iş kolunu bilmesi ve hatta ödediği ücret karşılığında alacağı hizmeti neye, neden para verdiğini de zihninde oturtması lazım. Ürün pahalıysa bile diğerlerinden ayrılan üstün özelliklerini ucuz ise neden fazla para vermemesi gerektiği de iyi bir reklam ile aktarılması gerekir.

Sosyal medyada hedef kitlesince takibe alınan işletme bunu artık hedef kitlesine zaman içerisinde de rahat rahat sonraki özel paylaşımlarıyla (ücret ödemeden yaptığı facebook, instagram paylaşımları gibi) anlatma imkanı yakalayabilecektir.

Şu noktayı da kaçırmamak gerekir ki İnsanlar herkesin bildiği, tanıdığı bir markayı satın aldıkları zaman kendilerini güvende, mutlu ve kandırılmamış hissederler. Çünkü tanınan bilinen markaların, hata yapmamak, itibarlarını korumak için çaba gösterdiklerini bilirler.

Bob Hoffman’ın dediği gibi, “Eğer markanız ünlüyse, tüketiciler; satın almak ve hediye etmek isterler, önemli kişiler sizinle buluşmak, sizi yemeğe davet etmek isterler. akıllı ve yetenekli insanlar sizinle çalışmak isterler.”

Yaz, kış, gece, gündüz kesintisiz reklam yapan markaların harcadıkları paralar konuya yabancı olanlara bir israf olarak görünür. Pazarlamanın temellerini, insan hafızasının nasıl çalıştığını, tüketicinin neye neden para harcadığını bilmeyenlerin böyle düşünmeleri normaldir. Ama bilimsel veriler, reklamın “israf” edilen kısmının markaları büyüttüğünü kanıtlar.

Praveen Vaidyanathan’ın dediği gibi, reklam söz konusuysa, “İsraf muhteşemdir”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News