Sevmek... - Samsun HaberSamsun Haber

24 Ekim 2020 - 09:10

Sevmek…

Sorsak, herkes seviyor bir şeyleri, birilerini. Peki ya sevmek neydi? Kimine göre, bir buket çiçek, pahalı bir hediye… Kimine göre şartları iyileştirmek, “daha ne yapayım” demek…

Sevmek…
Son Güncelleme :

26 Eylül 2020 - 14:48

Sözlüğü tek kelime, anlamı sonsuz değişik.

Sorsak, herkes seviyor bir şeyleri, birilerini. Peki ya sevmek neydi? Kimine göre, bir buket çiçek, pahalı bir hediye… Kimine göre şartları iyileştirmek, “daha ne yapayım” demek…

Oysa sevmek; gözle gönüle değmektir. Anlatırken derdini, sıkılmadan dinleyebilmektir. Ağlarken, gözyaşını silebilmektir. Sevmek, gülümsemeyi başarabilmektir. Özlemektir, sesini, gülüşünü, bakışını, sohbetini… Yokluğunu hissetmektir, varlığında kıymetini bilmektir.
Aradığında ‘buradayım’ diyebilmektir. Hiç görüşülmese de bazen, yürekteki var oluş hazzını tadabilmektir. Aklına düştüğünde, gözbebeklerinin ışıldamasıdır. Hastalığında korkmaktır, gittiğinde yarım kalmaktır.

Sevgide maddesel olguların yeri yoktur. Sesini duymak en güzel hediyedir, ruhunu hissetmek her şeye bedeldir. Sevmek her şeye rağmendir.
Sevgi, aşk, dostluk kanıksanmaz. Alışagelmiş şekilde sadece dilden dökülmez. Bir dokunuş, bir bakış, bir sarılış, bir koklayıştır sevmek! Sevmek, değer vermektir. Sevginin iyileştiremeyeceği yara yoktur. Çünkü sevmek, yargılamamaktır. Karşılık beklememektir. Sıraya koyulmaz sevgi, sen şu kadar, ben bu kadar seviyorum diye hesabı yapılmaz, koşul aranmaz.

Sevmek, kendin ile barışmaktır. Kendinin farkında olmaktır, kendini tanımaktır. Çoğalmaktır, çoğaldıkça mutluluğu yaşamaktır. İlaçtır sevgi, sevgisizliğe de silahtır. Şefkati, merhameti, vicdanı alevlendiren, yücelten ateştir. Dünyaya bakışını değiştiren ahenktir. Kötü düşüncelere sağırlaşmaktır. Ruhun saflığına, temizliğine, masumiyetine teslim olmaktır…

Sevmek, çimleri yeşertir, fidanları büyütür, çiçekleri açtırır. Oysa açmayan çiçeğin rengi bilinmez, sevgiyle çarpmayan gönülünde sevgisi hissedilmez. Sevmeyen; ölür, öldürür!

Bundandır ölmemek için, illede sevgi diye haykırışım… Çocuklarımızı severek, sevgiyi tanıtarak büyütmeliyiz. Bu değerli duyguyu, hazzı yaşatarak öğretmeliyiz.
Dahası, sevmeliyiz, sevdirmeliyiz, sevilmeliyiz…
Şimdi sevin; evdeki çiçeğinizi ,köpeğinizi , kedinizi ,ailenizi, çevrenizi, dostunuzu yani bir yüreği…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Elif ACAR 26 Eylül 2020 / 23:00 Cevapla

Çok teşekkür ederim sevgili Nagihan hanım, kişi yüreğine yakın olanını benimsermiş, demekki sizinde güzel, renkli bir gönül gözünüz var. Çok öpüyorum, eksik olmayın, okuduğunuz için minnettarım 💞😘🤗🙏

Nagihan sarı 26 Eylül 2020 / 20:40 Cevapla

O güzel yüreğine sağlık ….çok güzel anlatmışsın …

Elif ACAR 26 Eylül 2020 / 18:00 Cevapla

Teşekkür ederim Meryem hanım, kıymetli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için minnettarım, yüreğinizde var olan sevgi seliniz daim olsun, çok öpüyorum… Teşekkür ederim 💞🤗😘

Meryem imer 26 Eylül 2020 / 17:02 Cevapla

Yine harikasiniz ellerinize yureginize saglik. Her bir yaziniz ayri bir meltem gibi

Elif ACAR 26 Eylül 2020 / 16:46 Cevapla

Teşekkür ederim Tuncer bey, sizin de okuyan, yorumlayan yüreğinize sağlık.. Minnettarım🤗🙏

Tuncer KESKİN 26 Eylül 2020 / 16:20 Cevapla

Sevmek duyguların en yücesidir. Vatan sevgisi, millet sevgisi, aile sevgisi, doğa sevgisi, hayvan sevgisi.. Bunlardan biri bile eksikse tam değiliz o zaman.

Ne güzel anlatmışsınız Elif Hanım. Yüreğinize sağlık..👏👏👏