Vardiyalı Çalışma Sistemlerinin Yararları Ve Zararları « Samsun Star Haber

9 Ağustos 2022 - 20:10

Vardiyalı Çalışma Sistemlerinin Yararları Ve Zararları

Vardiyalı Çalışma Sistemlerinin Yararları Ve Zararları
Son Güncelleme :

01 Temmuz 2020 - 9:39

Vardiyalı çalışma uzun zaman önce iş dünyasına girmiş ve her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Çünkü işyerlerinde ihtiyaçlar doğrultusunda üretimin kesilmemesi için kesintisiz çalışmalar artıyor ve bu da vardiya sistemini beraberinde getiriyor.

Vardiya tanımını kısaca yapalım; kesintisiz 24 saat çalışmanın yapıldığı işyerlerinde, birbiri ardına düzenlenen postalar halinde işçilerin çalıştırılması olarak özetlenebilir.

Unutulmamalıdır ki vardiyalı çalışma bir ihtiyaçtan doğmuştur ve bu ihtiyaç, işyerinde sürekli üretim yapılmasından kaynaklanmaktadır. Yani bu zorunlu oluşan bir ihtiyaçtır.

Buradan yola çıkarak vardiyalı çalışmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:
– Vardiya sistemi sayesinde İşyeri üretimini durdurmasına ya da hizmeti kesmesine gerek kalmaz.
– 3 vardiya halinde uygulanırsa eğer fazla mesai maliyetini ortadan kaldırır.
– 3 vardiya halinde uygulanırsa, işçilerin çalışma süreleri günlük 7,5 saat gibi insani ölçülerle sınırlı olur.

Peki ya 3 vardiya olmaz ve 12 saat şeklinde olursa zararları nelerdir.

Konuşalım…

Vardiyalı çalışmanın zararları, 3 vardiya değil de 2 vardiya olarak belirlenmesi halinde, yani işçilerin günlük 12 saat çalışmaları ve hafta tatillerinin düzenli sağlanamaması durumunda ortaya çıkmaktadır.

O halde; 2 vardiya şeklinde çalışmanın zararları üzerine gideceğiz,
bir kaç bilimsel araştırma üzerinden konuşarak gidelim.

Geçtiğimiz zamanlarda yayınlanan bir araştırmada, günde 11 saat çalışan insanların günde ortalama 7-8 saat çalışanlara oranla depresyona yakalanma oranlarının daha yüksek olduğu saptandı. Bu sonuç buna benzer başka sorunları da tetikliyor…

Uyku Araştırmaları Akademik Dergisinde geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir diğer çalışmaya göre, uzun çalışma saatleri ve uyku arasında bir bağlantının olduğu kanıtlandı.

Az uykunun sonuçları arasında, hafıza kapasitesinde düşüş, kilo alımı, asabiyet ve başka ruh hali sorunlarına, kalp problemlerine, kansere neden oluyor.

Bilimadamlarınca yapılan tavsiye “Haftasonunu uykunuzu ayarlayabileceğiniz şekilde değerlendirin. Çok geç saatlere kadar ayakta kalmayın ve sabahları da çok geç kalkmamaya özen gösterin” şeklinde.

Kaliteli bir uyku için uzmanların önerisi tam anlamıyla 8-9 saat uyumak. Bu düzeni haftaiçi de uygulamayı sürdürmek şart. Uykunun çalışanı daha verimli çalışarak daha iyi bir eleman yapacağına inanabilirsiniz.

Yeterince dinlenildiğinde hafıza kuvvetlenir ve öğrenme kapasitesi artar.

National Sleep Foundation sonuçlarına göre, insanların %30’a yakını iş saatleri içinde uyukluyor ya da uykusu geliyor. Aynı zamanda %10’u da uyuya kaldığı için işe geç geliyor.

Bir patronun uzun saatler boyunca çalışmayı istemesi ve bu şekilde çalışanlarını takdir etmesi olabilir. Fakat bu sağlık ile ilgili konularda ciddi problemlere neden oluyor.

2009’da Amerikan Epidemiology Akademik Dergisinde yayınlanan araştırmaya göre orta yaşlardan itibaren fazla çalışmanın kavrama yetisinde negatif etkiye neden olduğu belirtilmiştir.

İşçinin çalışma süresi günlük üst sınır olan 11-12 saate dayanır ve uzun vadede bu tempodaki çalışma fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açar.
Böyle çalışan bir işçi, işe gelip gitme süresi de göz önüne alındığında, sosyal yaşama ve ailesiyle ilgilenmeye fırsat bulamaz.

İş kazası ve meslek hastalığı riski artar.

Sürekli gece vardiyasında çalışma uyku sorunlarına yol açar.

Kişiden beklenen verim düşer.

İş yerinde sürekli işçi çıkmaları başlar. Bu da kalifiyeli, tecrübeli işçi bulma sorununu beraberinde getirir.

İş yeri huzurunu bozar ve aşırı stres işe, işçiye, müşteriye, patrona negatif yük yükler.

Ortaya çıkan ürün veya hizmette kalite düşer.

Stres, uykusuzluk gibi nedenlerden oluşan hastalıklar artarak çalışanın rapor veya izin kullanmasına ve iş kaybına neden olur.

En az 3 vardiyanın uygulandığı, işçilere hafta tatilinin kullandırıldığı, vardiyaların düzenli olarak değiştirildiği bir sistem ise kesinlikle iş, işçi, patron ve hizmet alan için yararlıdır.

Ancak 2 vardiya şeklinde çalışıldığında, işçilere hafta tatili kullandırılmadığında ya da işçiler sabit vardiyalarda çalıştırıldığında, vardiyalı sistem tamamen zararlı hale gelecektir.

Bir tanıdığım bu şekilde çalışma süreleri sonucunda “işe gidip gelmeleride düştüğümüzde 9-10 saat zamanım kalıyor bunu en iyi nasıl değerlendirirsin tabiki uyuyarak çünkü ertesi gün de çalışmak zorundasın, evde çocuklarımı görüp sevmeye zamanım olmuyor” demişti…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News