Zaman Makinesi ve Zaman Yolcusu « Samsun Star Haber

17 Ocak 2021 - 09:50

Zaman Makinesi ve Zaman Yolcusu

Yolculuk çok ama çok önceden başladı.

Zaman Makinesi ve Zaman Yolcusu
Son Güncelleme :

20 Aralık 2020 - 9:44

Yolculuk çok ama çok önceden başladı. İçinde bulunduğumuz bu gezegende başlayan bu yolculukta yerküre bir araç. Zaman makinesinin tam da kendisi…

Bu zaman makinesinde, bizden öncekilerle başlayan yolculuk günümüzde bizlerle devam ediyor, ara duraklarda, inmesi gerekenler, durağına yaklaşanlar, birer ikişer ayrılıyor aramızdan.

Geçen zaman içinde yolculuğun konforu da değişiyor, bizden öncekilerin bindikten sonra orayaya koyduklarıyla. İnmeden önce yolculuk yaptığımız bu dünyaya kendisinden sonraki yolculara devrettikleri sürekli gelişen bir teknoloji bırakılıyor. Uygarlık bu sunulanlarla gelişiyor, genişliyor. Her yolcu uygarlığın gelişimine bir katkı sunuyor veya bu uygarlığa kendi ruh haline göre zarar da verebiliyor. Biz kişisel hırsları olanları bir kenara bırakarak gelişen çağı konuşalım. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün işaret buyurduğu, yani gerek sosyal gerek ekonomik gerekse bilimsel açıdan diğer ülkelerden daha önde olan ülkelerin bulunduğu konum muassır medeniyetleri…

Her devrin bir lokomotifi oluyor ve günümüzün lokomotifi avrupa gibi görünüyor diğer devletler, milletler artlarından gidiyor. Yakalayıp geçebilmek, bayrağı kapmak en büyük mücadele. Gerçi her devlet bu mücadelenin farkında ve toplumsal olarak bu konunun peşinde mi, tartışılır. Ama biz peşinde olduğumuzu varsayıyoruz.

Yolculuğumuzda şu an vardığımız yerde, ruh ve düşüncenin kirletildiği, zihinlerin dağınık hale geldiği, insanların lüzumsuz yere meşgul edildiği, zaman katillerinin, zaman hırsızlarının istila ettiği bir zaman dilimindeyiz.

Her zaman diliminin olumsuzlukları da bulunuyor bu olumsuzluklarla mücadele eden ve kazanan çağın ötesine geçip yolcuğuna devam edebiliyor. Bu bireysel olarak da böyle, toplumsal olarak da böyle…

Bilgisayarın, internetin, kişisel teknolojik cihazların keşfi ve gelişimleri sonrasında işlerin yapımı hızlandı. Bireysel yaşantılarda da zaman anlamında da konforu yakaladık. Yaşanan en büyük sorunu, bireysel ve toplumsal olarak, bu hızlı gelişmeler sonucunda artan zamanı değerlendirmede yaşadık ve yaşıyoruz. Zamanlarımızı yönetemiyoruz.

Her doğan güneşle birlikte planladığımız bir şeylerin olması veya olmaması, zamanını kaliteli kullanabilme veya kullanamamayla ilgili ve bunun farkına varanlar bırakın günü boşa geçirmeyi dakikayı, saniyesini bile değerlendirme çabasındadır.

İnsanlarımızın en çabuğundan kendisinin biz zaman yolcusu olduğunun farkına varması gerekiyor. Bireylerin zamanı yönetememe durumunundan çıkıp zamanı kullanmayı öğrenerek bulunduğu zaman içerisinde mutluluğu da yakalaması gerekiyor. Zamanın kaliteli kullanımı hem bireysel hem de toplumsal mutluluğu da beraberinde getirir. Başarılı olmanın yolu da bu kontrolle mümkündür.

Muassır medeniyetleri yakalamak ve geçmek için bu ülke; kaliteli, kendini iyi yetiştirmiş insan gücüne çok ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaç da bireysel anlamda zaman yolculuğunun farkına varıp bunun gereğini yerine getiren insanlarla karşılanabilir. Geçmişte ve zamanımızda başarılı olmuş insanları incelediğimizde hepsinin metotlu çalışma, zaman yolculuğunu çok iyi kullanma, toplum bilincini geliştirmiş olması sonucunda bu başarıya ulaştıklarını görürüz. Bulunduğu zamanı ve toplumu yok sayan insanlar ve devletler sadece yerinde sayar, belki de geriye gider…

İnsanları mutlu ve başarılı bir hayat yaşamaktan alıkoyan şey, zaman yokluğu değildir, zamanın kalitesiz ve boşa geçirilmesidir.

İçinde bulunduğumuz zaman dilimi geçmişten gelen kültürün biriktiği yerdir, hepsini alıp kullanmak da hepsini yok saymak da bizim elimizde.

Zaman Yolcusu2

Ey zaman yolcusu!
Biz geldik, gidiyoruz, senin yolculuğun ne zaman başladı, sen nerede ineceksin, son durak ne zaman ve ne kadar kaldı?

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Google News

Samsun'da Hava Durumu

Samsun'da Namaz Vakitleri
Google News